Príručka ku klimatizáciám:
Testy a porovnania

Klimatizácie existujú v rôznych veľkostiach a vyhotoveniach. Ktoré zariadenie je to najlepšie pre Váš domov, záleží od rôznych faktorov. Ukážeme Vám, na čo musíte dávať pri výbere pozor, ako si vybrať správnu veľkosť a aké detaily hrajú pri porovnávaní dôležitú rolu.

Funkcie a rozdiely rôznych klimatizácií

Ak sa pobyt vo vlastnom byte počas horúcich letných mesiacov stáva obrovskou záťažou, začnú mnohí ľudia uvažovať o kúpe klimatizácie. Výber klimatizačných zariadení je veľký a siaha od mobilných kompaktných klimatizácií cez ochladzovače vzduchu a jednoduché ventilátory až po na pevno namontované klimatizácie do bytu alebo domu. Zodpovedajúc k tomu môže byť výzvou rozhodnúť sa pre určitý model. V prvej línii sú dôležité Vaše individuálne požiadavky. Podľa typu zariadenia patria k výbave mnohé dodatočné funkcie, ako napríklad čistenie, zvlhčovanie vzduchu alebo funkcia kúrenia počas zimných mesiacov.

Podľa druhu zariadenia sa líšia aj v spôsobe fungovania, preto sa len ťažko paušálne odpovedá na otázku, ktorý model je ten najlepší. Rozhodujúce sú vždy určité faktory, ako Vaše individuálne potreby a dostupný rozpočet. Aby ste sa rozhodovali ľahšie, ponúkame Vám nasledujúci obsiahli pohľad na výhody a nevýhody rôznych klimatizácií a zároveň Vám vysvetlíme ich funkcie.

Ventilátory - jednoduché, ale efektívne

Der Erfrischungssturm: Mit dem Klarstein Silent Storm Standventilator ist für das perfekte Raumklima gesorgt!

Tip na produkt

Stojanový ventilátor Silent Storm

Silent Storm sa stará s 5 režimami ventilácie a 10 intenzitami vetra o osviežujúci vánok pri nízkej hladine hluku.

 • Obzvlášť tichý: s 32 dB je taký tichý ako šepkanie
 • Flexibilný: nastaviteľná výška a sklon rotora so zapínateľnou osciláciou
Prejsť na produkt

Čo by sme počas niektorých teplých dní dali za príjemný vánok? Ak sa Vám zdá, že vzduch v kancelárii alebo doma jednoducho stojí, môžu byť ventilátory nápomocné. Pomocou listov rotora vytvárajú príjemný prúd vzduchu, a ak ich postavíte pred okno, môžu pomáhať pri výmene vzduchu v miestnostiach, kde je dusno. Oproti mobilným klimatizáciám alebo ochladzovačom, nemajú žiadny zabudovaný chladiaci mechanizmus ako je vodná nádrž alebo chladiace akumulátory. Chladenie prebieha len prúdením vzduchu.

  Výhody

 • Malé nároky na miesto
 • Jednoduchá prevádzka
 • Lacnejšie ako na pevno montované zariadenia
 • Mobilné

  Nevýhody

 • Obmedzený dosah
 • Žiadne zníženie teploty vzduchu

Ochladzovač vzduchu - kompaktná klimatizácia bez hadice

Das 4-in-1 Klimagerät Skyscraper Ice von Klarstein überragt optisch und leistungstechnisch seine Kollegen und bringt frische Luft in deine Räume.

Tip na produkt

Ochladzovač vzduchu Skyscraper Ice 4-v-1

Skyscraper je skutočne všestranný: funguje ako ventilátor a zároveň chladí, zvlhčuje a ionizuje vzduch.

 • Chladenie vďaka 6 litrovej nádrži na vodu
 • Ionizácia vzduchu na odstránenie zápachov a choroboplodných zárodkov
Prejsť na produkt

Teplota stúpa a Vy sa chcete schladiť? Existujú rôzne vyhotovenia mobilných klimatizácií. Mnohí spotrebitelia hľadajú zariadenie bez odpadovej hadice a zároveň nechcú používať ani žiadne chladivo. Kompaktný chladič vzduchu je zaujímavá alternatíva k ventilátorom, mini klimatizácie a split-klimatizácii. Funguje kompletne bez energeticky náročného chladiaceho okruhu s chladivom a kompresorom.

Znižovanie teploty vzduchu v miestnosti prebieha na fyzikálnom princípe odparovania za studena. Ochladzovač je stavaný na princípe ventilátora: chladenie prúdu vzduchu prebieha na prirodzenom princípe vyparovania vody: 3-v-1 chladič nasáva zozadu teplý vzduch a vedie ho cez odparovač. Voda mu odoberá teplo a výstupný prúd vzduchu je chladnejší. To prináša osvieženie pre telo pri každej činnosti. Vzduch je zároveň obohatený príjemnou vlhkosťou, čo zabezpečuje úľavu počas horúcich dní alebo v zime pri vzduchu z kúrenia. Nádrž na vodu musíte pravidelne dopĺňať. Dodatočne je možné použiť chladiace akumulátory alebo kocky ľadu. Predovšetkým pre alergikov sú ochladzovače veľmi praktické, ak majú zabudované vzduchové filtre.

  Výhody

 • Malé nároky na miesto
 • Jednoduchá prevádzka
 • Lacnejší ako na pevno montované zariadenia
 • Mobilné

  Nevýhody

 • Žiadne zníženie teploty vzduchu
 • Nie je vhodný pre regióny s vysokou vlhkosťou vzduchu
 • Obmedzený dosah

Mobilné klimatizácie na jednoduché použitie

Die Klarstein Pure Blizzard 3 2G Klimaanlage sorgt für klare, gekühlte Raumluft an heißen Sommertagen

Tip na produkt

Pure Blizzard 3 2G 3-v-1 klimatizácia

Pure Blizzard ponúka počas horúcich letných dní čistý, chladný vzduch v miestnosti a pomocou ventilátora a odvlhčovača vzduchu sa stará o príjemnú klímu v miestnosti.

 • Zariadenie 3-v-1: klimatizácia, odvlhčovač vzduchu a ventilátor
 • Vývod vzduchu pomocou odpadovej hadice: dodanie vrátanie tesnenia na okná
Prejsť na produkt

Pre tento variant sa uchytilo aj pomenovanie Monoblock. Teplý vzduch je nasávaný a pomocou kompresora vedený vo vnútri zariadenia cez zabudovaný chladiaci okruh. Tam je ochladený a nakoniec znovu vypúšťaný do miestnosti ako chladný prúd vzduchu. Teplý odpadový vzduch je následne vedných odpadovou hadicou von.

Podobne ako pri odsávači vzduchu môžete hadicu jednoducho vyviesť von cez pootvorené okno. Vhodný montážny materiál, s ktorým môžete hadicu spoľahlivo umiestniť a utesniť, býva spravidla súčasťou dodávky. Rozsiahle stavebné práce nie sú pri tomto type zariadenia potrebné. To, že môžete prenosnú klimatizáciu jednoducho preniesť a umiestniť do inej miestnosti, ponúka rozhodujúcu výhodu.

  Výhody

 • Malé nároky na miesto
 • Jednoduchá inštalácia na dvere alebo okno
 • Lacnejší ako na pevno montované zariadenia
 • Efektívne zníženie teploty v miestnosti

  Nevýhody

 • Nutné umiestnenie pri okne alebo dverách
 • Vyššia spotreba elektrickej energie v dlhodobej prevádzke
 • Nie je vhodný pre regióny s nízkou vlhkosťou vzduchu

Ako funguje split-klimatizácia?

Mit der leistungsstarken und umweltschonenden Klarstein Windwaker Eco Split-Klimaanlage dank vieler Einstellungsmöglichkeiten jederzeit ein perfektes Raumklima

Tip na produkt

Split-klimatizácia Windwaker Eco

Ideálne klimatické podmienky vo vlastnom byte: split-klimatizácia Windwaker Eco s triedou energetickej účinnosti A++/A+, prietokom vzduchu 610 m³/h a piatim rôznym režimom prevádzky, Vám to umožní.

 • Nastavenie teploty medzi 16 a 30 °C
 • Trieda energetickej účinnosti v režime chladenia: A++ / režim kúrenia: A+
Prejsť na produkt

Tento variant pozostáva z dvoch zariadení, z vnútorného a vonkajšieho. Vnútorné zariadenie nasáva vzduch z miestnosti, následne ho filtruje a chladí. Druhé zariadenie je umiestnené vonku a obsahuje chladiaci kompresor. Obe zariadenia sú namontované na pevno a sú spojené hadicovou rúrkou. Hlavná výhoda tohto variantu je tichá prevádzka, pretože sa hlučný kompresor nachádza vonku. U mnohých split-klimatizáciách je možná reverzná funkcia, ktorá umožňuje použitie v zime ako kúrenie. Samotnú montáž by ste mali prenechať skúseným odborníkom.

  Výhody

 • Dvojdielny pracovný princíp = zvýšený chladiaci výkon
 • Nízka hladina hluku v miestnostiach
 • Teplota v miestnosti sa dá dobre udržovať na konštantnej úrovni
 • Často sú vybavené reverznou funkciou = použitie ako kúrenie

  Nevýhody

 • Nutná odborná montáž
 • Vyššie obstarávacie náklady ako mnohé mobilné klimatizácie
 • Vyššie náklady na energiu pri používaní ako kúrenie

Výpočet chladiaceho výkonu (mobilných) klimatizácií.

Chladiaci výkon je dôležitý faktor pri kúpe novej klimatizácie. Porovnanie rôznych modelov ukazuje, že sa výkon môže celkom odlišovať. Prevádzkové náklady ovplyvňuje to, koľko tepelnej energie zariadenie odvádza za jednotku času. Okrem toho je rozhodujúce, či je vybrané zariadenie optimálne pre príslušnú veľkosť miestnosti. Na jednej strane poddimenzované zariadenie nedokáže dostatočne vychladiť vzduch v miestnosti, tak ako na strane druhej nie veľmi odporúčaná aj predimenzovaná voľba. Pre chladiaci výkon sú dôležité dve meracie jednotky: BTU a (kilo) watty.

BTU znamená British Thermal Unit (britská tepelná energia) a pri klimatizáciách označuje ich výkon (za hodinu). Touto rovnicou vypočítate správny chladiaci výkon pre Vašu veľkosť miestnosti: vynásobte plochu Vašej miestnosti v metroch štvorcových 60 wattmi (pri dobrej izolácii a slabým slnečným žiarením) a 100 wattmi (pri slabej izolácii a silným slnečným žiarením). Príklad:

20 m² x 100 W = 2000 W

(1000 W = 1 kW = 3412,14 BTU)

Takže v miestnosti s rozlohou 20 štvorcových metrov, slabou izoláciou a silným slnečným žiarením, potrebujete zariadenie s chladiacim výkonom od 2 kW a 6800 BTU/h.

Výber správneho výkonu klimatizácie ovplyvňujú, okrem izolácie a slnečného žiarenia, aj počet osôb a technické zariadenia v miestnosti. Pridajte ešte asi 250 wattov na každú osobu ako aj príkon každého spotrebiča v miestnosti vo wattoch. Aký príkon zariadenie má, nájdete v návode na obsluhu alebo na typovom štítku zariadenia.

Z toho vyplýva, že do väčších miestností potrebujte výkonnejšie zariadenie, aby ste dosiahli efektívne chladenie. Do menších miestností, ktoré používate len sporadicky, môžete použiť mobilnú klimatizáciu s odpadovou hadicou (bez hadice už neexistujú). Na pevno montované zariadenie je perfektné ako klimatizácia do spálne, náklady sú ale často vyššie.

Porovnanie klimatizácii - ostať cool s vhodnou klimatizáciou


Ventilátory Ochladzovač Mobilné klimatizácie Split-klimatizácie
Spôsob chladenia Vďaka svojmu prúdu vzduchu ponúka ventilátor príjemné osvieženie počas horúcich letných dní. Pomáha regulovať teplotu vlastného tela a vytvára tak chladiaci efekt aj napriek tomu, že sa teplota v miestnosti neznižuje. Ochladzovač vzduchu nasáva teplý vzduch, vyparuje vodu a takto chladí vzduch vychádzajúci zo zariadenia. To sa stará o priame a príjemné chladenie nášho tela aj napriek tomu, že sa teplota vzduchu v miestnosti nijako podstatne neznížila. O príjemné chladenie miestnosti sa stará mobilná klimatizácia. Teplý letný vzduch je nasávaný a chladený kompresorom podobne ako v chladničke. Vznikajúci teplý vzduch je vyvedený von pomocou odpadovej hadice. Split-klimatizácia využíva chladivo na zníženie teploty v miestnosti. Vnútorné zariadenie split-klimatizácie nasáva teplý vzduch z miestnosti a takto spôsobuje odparovanie chladiva. Ten je potom ďalej odvádzaný do vonkajšieho zariadenia, kde je vypúšťaný do okolitého vzduchu. Odovzdaním teplého vzduchu sa chladivo znovu skvapalňuje a je odvádzané potrubím späť do vnútorného zariadenia. Tento kolobeh sa opakuje tak dlho, dokým sa nedosiahne želaná teplota vzduchu v miestnosti.
Hmotnosť Hmotnosť ventilátorov je (v závislosti od modelu) v rozmedzí 1-8 kg. Hmotnosť ochladzovačov vzduchu je v rozmedzí 6-10 kg. Hmotnosť monoblokov je v rozmedzí 10-30kg. Hmotnosť vonkajšieho a vnútorného zariadenia spolu je približne cca 50 kg., pričom hmotnosť vonkajšieho zariadenia je cca 40 kg a vnútorného zariadenia cca 10 kg.
Chladiaci výkon a veľkosť miestnosti Žiadne priame zníženie teploty v miestnosti Žiadne priame zníženie teploty v miestnosti Chladiaci výkon mobilných klimatizácii je spravidla medzi 2-3 kW. Takto môžete schladiť objem miestnosti od 80-120 m³. Preto je mobilná klimatizácia vhodná skôr do menších miestností a skôr na sporadické použitie. Split-klimatizácie majú spravidla vyšší chladiaci výkon ako mobilné klimatizácie alebo ochladzovače vzduchu. Sú obzvlášť vhodné do väčších miestností. Rozsah výkonu začína pri 2,5 kW a môže viesť až k zariadeniam s výkonom 12 kW.
Spotreba energie a energetická efektívnosť Zo všetkých tu uvedených zariadení má ventilátor najnižšiu spotrebu elektrickej energie.
V porovnaní s monoblock a split-klimatizáciami si ochladzovač vzduchu odkrajuje najmenej z nákladov na energiu. Spotreba energie môže byť celkom vyššia ako u modernej split-klimatizácie. Preto sú monoblock zariadenia ideálne na občasné používanie. Dobré split-klimatizácie majú v porovnaní s mobilnými nižšiu spotrebu elektrickej energie. Závisí to od triedy energetickej účinnosti. Odporúčané sú triedy A až A+++.
Hlučnosť V priemere tichšie ako iné klimatizačné zariadenia. Keďže ochladzovače vzduchu pracujú bez kompresora, ochladzujú vzduch v miestnosti oveľa tichšie v porovnaní s ostatnými klimatizáciami. Mobilné zariadenia dosahujú hlučnosť medzi 60-65 dB a sú v porovnaní s ostatnými klimatizáciami najhlučnejšie. Split klimatizácie sú spravidla tichšie ako napríklad mobilné klimatizácie. Vnútorné zariadenie dosahuje hladinu hluku do 50 dB. Naproti tomu hladina hluku vonkajšieho zariadenia môže dosahovať až 60 dB.

Často kladené otázky

Správne umiestnenie sa značne prejaví na chladiacom výkone a nákladoch. Mobilné zariadenie by ste nemali umiestňovať blízko stien, okrem toho by sa v blízkosti nemali nachádzať žiadne zdroje tepla ako napríklad lampy. Bez ohľadu na zvolený variant by mala byť v zásade na dosah elektrická zásuvka. Ak by ste chceli namontovať spli-klimatizáciu, mali by ste tento bod bezpodmienečne zohľadniť. V opačnom prípade môže byť nevyhnutné, aby elektrikár natiahol nové vedenie pre dodatočnú zásuvku.

Pri tomto variante môžete na vonkajšie zariadenie pripojiť hneď viacero vnútorných zariadení. Podľa vyhotovenia môžete pripojiť až 5 vnútorných zariadení, s týmto variantom môžete klimatizovať viaceré miestnosti alebo celé poschodia.

Od toho by sme Vás radšej odradili, túto úlohu by ste mali prenechať skúsenému odborníkovi. Pri plánovaní a montáži týchto komplexných zariadení je nevyhnutné odborné know-how, okrem toho žiadna špecializovaná spoločnosť nezodpovedá za prípadné chyby a škody počas vlastnej inštalácie. Ak počas nesprávnej inštalácie uniká chladiaca kvapalina, môže to mať vážne následky na zdravie a životné prostredie.

Áno. Od 2015 platí nové nariadenie s rozšírenými požiadavkami. Zákonodarcovia od roku 2017 naďalej ukladajú prevádzkovateľom klimatizačných systémov povinnosť ukladať predpis R 410A, že na všetkých systémoch s kapacitou chladiacej kvapaliny najmenej 2,4 kg sa musí vykonať skúška tesnosti. Ak je množstvo chladiva nad hraničnými hodnotami, platia ďalšie povinnosti týkajúce sa záznamu a skladovania.

Pri zariadeniach s kapacitou chladiva cca 2,5 až 3 kg sa odporúča servis raz ročne, pri menších zariadeniach často stačí servisný interval 2 až 3 roky. Pritom sa kontroluje filter a v prípade potreby sa aj vymení. Tieto servisné prehliadky vykonávajú najčastejšie odborníci na klimatizáciu, kúrenie a sanitárne zariadenia, v zložitých zariadeniach môže chladiacu techniku kontrolovať aj elektrikár.

Môžu existovať rôzne dôvody pre zníženie chladiaceho výkonu. Napríklad nízka hladina chladiacej kvapaliny alebo pokazený, resp. znečistený filter.V prípade pochybností by ste sa mali obrátiť na odbornú firmu.

V zásade by ste mali dbať na vzťah prostredia k relatívnej vlhkosti vzduchu a teploty. Odporúča sa chladiť miestnosť nie viac ako o 6 stupňov v porovnaní s vonkajšou teplotou. Dáva to zmysel najmä, aby sa predchádzalo prechladnutiu a ťažkostiam s krvným obehom, ak by bol veľký rozdiel teplôt. Nízka vlhkosť vzduchu vysúša sliznice čo môže dráždiť dýchacie cesty. Naopak aj je príliš vysoká, prejavuje sa negatívne na termoregulácii osôb v miestnosti. Ideálna vlhkosť vzduchu je cca 50 až 60 percent.

V teste klimatizácie Stiftung Warentest sa zdôraznilo, že účinky na životné prostredie závisia od výberu príslušného chladiva. Zákonodarcovia teraz zabezpečujú, aby moderné systémy na schválenie spĺňali vysoké požiadavky.

Áno. Mnohé firmy ponúkajú špeciálne dezinfekčné spreje, s ktorými môžete Vaše zariadenie dezinfikovať a tak predchádzať tvorbe plesní a choroboplodných zárodkov.

Nahor