Klimatizácie

Chcem klimatizáciu – čo je na výber?

Klimatizácie sú skutočnou záchranou počas horúcich dní. Či do domu, bytu alebo kancelárie – vďaka nim je život v interiéri v lete krajší. Pri výbere klimatizácie je dôležité prvé rozhodnutie: prenosná alebo vstavaná

Prenosné klimatizácie

Tento menší brat tradičnej klimatizácie je ideálny na chladenie jednotlivých miestností, alebo ako klimatizácia do kancelárie. Môže tiež fungovať ako skvelá klimatizácia do karavanu či letnej chaty. Mobilná klimatizácia vypúšťa teplo cez hadicu, ktorá musí byť upevnená v okne, alebo inak vyvedená do exteriéru. S výnimkou tohto jedného obmedzenia ju môžete presúvať skutočne kdekoľvek, a postupne ochladzovať miestnosti bez toho, aby ste museli montovať či vŕtať do steny. Sú preto ideálnym riešením aj do prenajatých priestorov, kde si nemôžete dovoliť stavebný zásah.

Niektoré mobilné klimatizácie majú aj funkciu vykurovania, vďaka čomu ich využijete aj v zime na dodatočné zohriatie. Oproti bežnému kúreniu však takýto systém spotrebuje veľa energie, a preto ho odporúčame len na dotemperovanie priestoru, alebo ako doplnok k bežnému kúreniu.

Nástenné klimatizácie

Toto sú zariadenia, ktoré si bežne predstavíme pod slovom klimatizácia. Dvojdielny systém, ktorý má jednu časť v exteriéri (tzv. vonkajšiu časť) a druhú v interiéri (vnútorná časť) – preto sa niekedy nazýva aj split-klimatizácia. Oproti všetkým druhom chladenia, ktoré sme si doteraz ukázali, má jednu nespornú výhodu – nástenná klimatizácia ako jediná odvádza teplý vzduch vonku. Vďaka tomu je to najúčinnejší spôsob ak si spraviť doma chladný raj.

Okrem toho sa všetka „práca“ na chladení odohráva vo vonkajšej časti, a tak je nástenná klimatizácia oveľa tichšia. Všetky tieto výhody však vyvažuje vyššia cena, potreba namontovať jednotku napevno do steny a nutná montáž odbornou firmou.

Mobilná klimatizácia vs. nástenná klíma – čo je lepšie?

Odpoveď na túto otázku je jednoduchá ... a neužitočná. Pretože to záleží na tom, čo hľadáte. Aby ste sa však vedeli sami najlepšie rozhodnúť, máme tu pre vás jednoduchý prehľad výhod a nevýhod každého druhu v tých najdôležitejších otázkach, ako sú energetická spotreba či chladiaci výkon:

1. Princíp fungovania

Na úplne základnej úrovni fungujú mobilné a splitové klimatizácie rovnako. Všetky klimatizácie Klarstein používajú ekologické chladivo, ktoré pomocou kompresora premieňajú na plyn, čím, odoberajú teplo z okolitého vzduchu. Rozdiel je však v tom, kde sa toto chladenie odohráva.

V prípade mobilnej, alebo monoblokovej klimatizácie sa vzduch chladí priamo v tele zariadenia, a vznikajúce teplo sa odvádza hadicou von. Hoci môže nejaké teplo z mobilnej klimatizácie unikať znova do miestnosti, stále však majú tieto klimatizácie dobrý chladiaci výkon.

Na rozdiel od toho nástenné klimatizácie využívajú na chladenie vonkajšiu časť, a do vnútra púšťajú už len ochladený vzduch. Sú teda efektívnejšie a spotrebujú menej energie na vychladenie rovnakého priestoru.

2. Veľkosť a hmotnosť

Najdôležitejšiu rolu hrajú tieto vlastnosti u prenosných klimatizácií. Ak budete používať klimatizáciu na ochladenie miestnosti pokým ste v nej, určite si dajte pozor na váhu a prenosnosť. Niektoré modely mobilných klimatizácií majú pomocné kolieska ak sú ťažšie, tie ľahšie jednoducho prenesiete v rukách.

A hoci sa môže zdať, že tieto parametre sa netýkajú nástenných klimatizácií, opak je pravdou. Overte si pred kúpou, či máte dostatok miesta na stene, kde chcete jednotku montovať. Dôležité je tiež overiť si, či majú tehly alebo panely dostatočnú nosnosť na to, aby zvládli celoročnú záťaž klimatizácie, ktorá môže vážiť aj niekoľko kíl.

3. Chladiaci výkon

Chladiaci výkon vám napovie, akú veľkú miestnosť dokáže klimatizácia bezpečne vychladiť, a používa sa pri mobilných, rovnako ako nástenných klimatizáciách. V našej ponuke nájdete modely rôzneho výkonu – ale ako zistiť, akú silnú klimatizáciu do bytu potrebujete na jeho perfektné vychladenie?

Ak chcete vypočítať potrebný chladiaci výkon, musíte najprv určiť objem miestnosti v kubických metroch (m³). Túto hodnotu vypočítate vynásobením výšky, hĺbky a šírky miestnosti.

Príklad: 2,5 m x 6 m x 5 m = 75 m³

Na každý kubický meter objemu miestnosti budete potrebovať cca. 30 až 40 wattov chladiaceho výkonu.

Príklad:75 m³ x 30 = 2 250 wattov 75 m³ x 40 = 3 000 wattov

Z toho logicky vyplýva, že čím väčšia miestnosť, tým výkonnejšiu klimatizáciu potrebujete. Pozor však na naddimenzovanie výkonu rovnako ako jeho podcenenie. Ak nebude vaša klimatizácia dostatočne výkonná, bude jej trvať veľmi dlho, pokým izbu vychladí na požadované teplotu – alebo túto teplotu nebude schopná dosiahnuť vôbec. Ak budete mať na druhú stranu silnejšiu klimatizáciu ako potrebujete, miestnosť dokážete vychladiť veľmi rýchlo – ale za cenu vysokej spotreby energie a teda prevádzkových nákladov.

Ak je pre vás rýchlosť chladenia rozhodujúca, pozrite sa okrem výkonu aj na funkciu časovača, alebo klimatizácie ovládané cez mobilnú aplikáciu. Vďaka tomu môžete chladenie spustiť odkiaľkoľvek vopred, a minimalizujete tak čakanie na príjemný chládok po príchode domov alebo do kancelárie.

4. Cena

V tomto bode je úplne jasným favoritom mobilná klimatizácia. Pokým pri bežnej nástennej klíme sa cena spoločne s montážou určite šplhá na 1000€ a viac, kvalitné mobilné klimatizácie sa dajú zabezpečiť najviac za polovicu. Bežné ceny od 100 do 300€ sú neporovnateľné, a navyše ju stačí zapojiť do elektriny a pootvoriť jedno okno. Nič viac, žiadna montáž či zložité spúšťanie.

5. Spotreba energie

Náklady na elektrickú energiu zariadenia do značnej miery závisia od výkonu modelu. Klímy patria medzi veľkých žrútov energie v domácnosti, preto sa pri porovnávaní oplatí pozrieť na udávanú triedu energetickej účinnosti. Odporúčané modely sú s triedami A až A+++, pretože tieto zariadenia majú porovnateľne nižšie náklady na elektrickú energiu.

Zariadenia s dobrou energetickou triedou spotrebúvajú energiu v hodnote cca 25 až 30 centov za hodinu. Mobilné klimatizácie obvykle spotrebúvajú viac energie ako moderné split-klimatizácie, ktoré sú inštalované na pevno. Nižšia spotreba energie šetrí vašu peňaženku a z dlhodobého hľadiska je aj lepšia pre životné prostredie.

Ušetriť môžete tiež ak budete porovnávať pravidelne podmienky Vášho aktuálneho poskytovateľa elektrickej energie s ostatnými poskytovateľmi a vyberiete si toho s výhodnejšou ponukou.

6. Hlučnosť

Hlučnosť je zrejme „najhmatateľnejší“ faktor, ktorý je z dlhodobého hľadiska veľmi dôležitý. Mnohé klimatizácie môžu byť relatívne hlučné a dosahovať hladinu až 65 decibelov. Za tvorbu hluku je zodpovedný kompresor a ventilátor, a ich celkovú hlučnosť ovplyvňuje okrem aktuálne zvoleného výkonu aj kvalita spracovania a dizajnu. Preto je pre dizajnérov v Klarstein tichá prevádzka jedným z hlavných cieľov, na ktorých pracujú. Split-zariadenia sú v porovnaní s prenosnými klimatizáciami značne tichšie, pretože sa motor a kompresor nachádzajú vonku.

7. Dodatočné funkcie

Mobilné aj nástenné klimatizácie od Klarstein dokážu častokrát viac, ako len ochladiť miestnosť. Môžu aj odvlhčovať či naopak zvlhčovať vzduch, mať funkciu kúrenia (čo je skvelé ako dodatočné temperovanie v zimných mesiacoch) alebo špeciálne režimy (napríklad režim zaspávania).

Ak chcete mať v interiéri zdravý vzduch, je dobré tiež pozrieť sa na to, či klimatizácia filtruje prach a nečistoty zo vzduchu. Lepšie modely nástenných aj mobilných klimatizácií majú filtre, vďaka ktorým sa starajú o vaše zdravie.

Ak si chcete pohodlie čo najviac zautomatizovať, odporúčame vám vybrať si klimatizáciu, ktorá má funkciu časovača. Vďaka nemu si dokážete nastaviť čas vypnutia a zapnutia klimatizácie počas dňa alebo aj v priebehu celého týždňa, a v piatok prísť z práce do krásne vychladeného bytu, zatiaľ čo v sobotu bude klimatizácia udržiavať príjemnú atmosféru už od rána. Vďaka takémuto plánovaniu bude nie len váš život pohodlnejší, ale aj klimatizácia bude efektívnejšia a úspornejšia.

Najväčšou novinkou na poli klimatizácií je ovládanie cez aplikáciu, vďaka čomu máte teplo vo svojom dome pod kontrolou skutočne odkiaľkoľvek. Je to ten najjednoduchší spôsob, ako mať teplotu presne podľa svojich predstáv.

8. Rada odborníka - klimatizácie v teste Stiftung Warentest

Je ťažké vybrať si pred tým, než sami zažijete pocit medzi nástennou a mobilnou klimatizáciou. Ak si však chcete výber uľahčiť, môžete dať na rady odborníkov.

Renomovaný časopis Stiftung Warentest v roku 2018 porovnával tieto dve skupiny klimatizácií v sérií nezávislých testov. Zaujímali sa v prvom rade o to, či lepšie chladí monobloková, alebo split klimatizácia. Už po prvých desiatich minútach testu sa ukázali veľké rozdiely. Testované split-zariadenia potrebovali na zníženie teploty o 10 °C cca. 10 minút. Monoblok modely dosiahli rovnaké ochladenie až po cca 45 až 106 minútach.

„Ak chcete kúpiť zariadenie do spálne,“ odporúčajú testeri, „vzhľadom na vysokú hladinu hluku sa radšej rozhodnite pre splitové zariadenia“.

Celkovo bolo testovaných 10 klimatizácií, z každého druhu testovali 5 modelov. Pri výbere dbali testovací experti na to, aby kúpili zariadenia s rovnakým výkonom.

V testoch sa v prvom rade zamerali najmä na chladiaci výkon, ktorý mal s 30 percentami najväčší podiel na hodnotení. Skúšajúci určili chladiaci výkon na základe špecifikácií v DIN EN 14511 a DIN EN 14825.

Chladiaci komfort sa podieľal na hodnotení 20 percentami. Hodnotili čas potrebný na ochladenie, pocitové prúdenie vzduchu a rozptýlenie ochladeného vzduchu v miestnosti. Okrem toho tiež skúmali ekologické vlastnosti, správanie sa pri zahrievaní, ovládanie a bezpečnosť. Testeri prišli nakoniec k záveru, že napevno namontované zariadenia chladia v porovnaní s mobilnými značne rýchlejšie a úspornejšie. Podľa Stiftung Warentest kazí tento pozitívny aspekt do istej miery iba výrazne vyššia cena. Magazín okrem iného upozorňuje na to, že by tieto zariadenia mali byť montované výhradne skúsenými odborníkmi. Pri mobilných zariadeniach hodnotili testery pozitívne najmä jednoduché použitie.

Nahor