3 ročná záruka 14 dní na vrátenie tovaru

Príručka pre odsávače pár

Čistý vzduch!

V našej ponuke nájdete veľký výber najrôznejších odsávačov pár Klarstein, ľahko môžete stratiť prehľad. Ale žiadne obavy - v našej príručke k odsávačom pár Vám odpovieme na všetky otázky týkajúce sa praktických domácich pomocníkov. Objavte množstvo zaujímavých informácii, počnúc rôznymi druhmi odsávačov pár, cez tipy na ich údržbu a servis až k rozdielom a výhodám odsávačov s vývodom pár resp. recirkulačných odsávačov.

Podskrinkové odsávače

C

UW60SF digestor
striebro 13,5 cm, 50 cm

Prejsť na produkt

Podskrinkové odsávače sú spravidla menšie a kompaktnejšie, čo je výhodné najmä pri inštalácii a montáži. Môžete ich umiestniť bez problémov pod skrinky nad varnou plochou. Takto odpadajú tiež prípadné prestavbové práce.

C

UW60BL digestor
čierna, 60 cm, 8,4 cm

Prejsť na produkt

C

Purista digestor
striebro, 60 cm, 15 cm

Prejsť na produkt

Naše podskrinkové odsávače pár UW60SF, UW60BL ako aj Purista sa perfektne hodia do malých až stredne veľkých kuchýň. S výmenou vzduchu až do 3 kubických metrov za hodinu sú perfektní spoločníci na varenie do malých domácností!

Nástenné odsávače pár

Nástenné odsávače pár predstavujú väčší a silnejší protiklad k podskrinkovým digestorom. Inštalujú sa na stenu nad varnú plochu. Odsávajú vznikajúce výpary a odvádzajú ich cez uzatvorený okruh vzduchu von z kuchyne.

B

Zola digestor
striebro , 90 cm , 50 cm

Prejsť na produkt

B

Zarah digestor
striebro, 60 cm, 33,5 cm

Prejsť na produkt

B

TR90WS digestor
striebro, 90 cm, 87 cm

Prejsť na produkt

A VŠETKY ODSÁVAČE PÁR
NARAZ

Teraz prezerať

Prestaviteľné nástenné digestory

Prestaviteľné nástenné digestory môžete rozšírením premeniť z digestoru pripojeného na odsávací okruh (odvádzanie odpadového vzduchu) na recirkulačný (filtrovanie vzduchu v miestnosti). Prestaviteľné odsávače pár od Klarstein môžete pomocou aktívnych uhlíkových filtrov a jedným nastavením rýchlo zmeniť z odsávania odpadového vzduchu na recirukulačnú prevádzku.

C

Lumio Primo retro digestor
čierna, 30 cm, 50 cm

Prejsť na produkt

Potom môžete ľubovoľne voliť režim podľa situácie. Značnú výhodu to má najmä v zime. Digestor by zohriaty vzduch nasal a vypustil von – vy ho však jednoducho môžete prepnúť na režim recirkulácie, a čistý teplý vzduch udržať vo vnútri.

C

Lumio retro digestor
champagne, 60 cm, 30 cm

Prejsť na produkt

B

Lorea 60 digestor
čierna, 60 cm, 61 cm

Prejsť na produkt

Dôležité informácie pri kúpe odsávačov pár

1. Ako fungujú odsávače pár

Varenie, pečenie, zaváranie a mnoho ďalších kuchynských dobrodružstiev tvorí okrem skvelých jedál počas prípravy aj výpary a zápachy. Spolu so zápachomobsahujú výpary často aj čiastočky mastnoty, ktoré cirkulujú vo vzduchu. Túto kombináciu nazývame slangovo aj Vrasen a predstavuje problém pre mnohé domácnosti bez odsávačov pár. Ak sa o ne nepostaráte, usadzujú sa výpary na zariadeniach, nábytku a všetkých ostatných povrchoch. Mastné povlaky a nepríjemné zápachy sa len veľmi ťažko odstraňujú. Digestor vďaka prečisťovaniu vzduchu zabezpečí, aby vôbec nevznikli a mali ste o starosť menej.

Rozlišujeme medzi dvomi typmi odsávačov pár:

a) odsávače pár s recirkuláciou vzduchu

Pri recirkulačných odsávačoch pár sa jedná o nepriamu výmenu vzduchu. T. z., že nasávaný vzduch z miestnosti je vypúšťaný späť do tej istej miestnosti. O čistenie vzduchu sa v tomto prípade stará aktívny uhlíkový filter a filter na mastnotu. Aktívne uhlíkové filtre veľmi dobre pohlcujú zápachy, a filtre na mastnotu zachytávajú mastné čiastočky. Nasávanie a vypúšťanie vzduchu sa deje zároveň.

b) odsávače pár s odsávaním odpadového vzduchu

Digestory s odsávaním odpadového vzduchu zabezpečujú priamu výmenu vzduchu. Takéto odsávače pár sa montujú v kuchyni na existujúcu vzduchovú šachtu, pretože tadiaľto sa nasávaný vzduch odvádza von a nový, čerstvý vzduch je do kuchyne vpúšťaný privádzačom vzduchu. Takýto druh odsávača si hravo poradí zo zápachmi. Stále však obsahuje filter na mastnotu (ktorý treba meniť), aby sa zabránilo zašpineniu vzduchovej šachty.

2. Aký odsávač pár sa hodí do mojej kuchyne?

Okrem spôsobu odvádzania vzduchu je tiež otázkou, aká veľká je kuchyňa do ktorej bude odsávač pár nainštalovaný. Tomu totiž treba prispôsobiť výkon montovaného zariadenia.

Aby ste sa vyhli veľkým účtom za energie, je dobré nepreceniť veľkosť digestora. Na odhad dobre poslúži možný hodinový prietok vzduchu, keď odsávač pracuje na najvyššom stupni. Najskôr si vypočítajte objem vzduchu v kuchyni na základe plochy a výšky stropu. V ideálnom prípade platí pravidlo, že znečistený vzduch musí osem krát za hodinu prejsť filtrami, aby sa očistil od zápachov a mastnoty. Ak zohľadníme toto základné pravidlo, vypočítate potrebný výkon za hodinu na základe nasledovnej rovnice:

plocha kuchyne v m² * výška stropu v m * 8 = výkon v m³ za hodinu

Príklad: do kuchyne s plochou 20 m² a výškou stropu 2,5 m bude dostatočný taký odsávač pár, ktorý dokáže vyfiltrovať minimálne 400 m³ vzduchu za hodinu.

Taktiež dbajte aj na skutočnú šírku varnej plochy a tejto šírke napasujte aj odsávač pár. Pre varné plochy so šírkou do 75 cm odporúčame odsávač pár so šírkou 90 cm. Nad varnú plochu so šírkou do 90 cm by ste mali umiestniť odsávač pár so šírkou aspoň 120 cm. Previs je dôležitý preto, že výpary z varenia nestúpajú len vertikálne na hor, ale unikajú aj do strán. Aby sa výpary zachytávali efektívne, mali by mať odsávače pár pokrývať aj okolitú plochu.

Odsávače pár s priestorom pre hlavu

Nový trend medzi odsávačmi pár predstavujú takzvané komínové digestory. Tieto majú šikmý dizajn a nie sú len opticky zaujímavé, ale dodávajú kuchynskej linke nový vzhľad. Na prvý pohľad by ste pri týchto spotrebičoch nepovedali, že sa jedná o odsávač pár, pretože nemajú žiadne viditeľné filtre na mastnotu. Vzduch je nasávaný cez štrbinu v konštrukcii alebo cez rám a následne filtrovaný. Týmto spôsobom sa filtre dajú čistiť ešte jednoduchšie ako pri bežných modeloch.

Digestory s priestorom pre hlavu zároveň znižujú pravdepodobnosť, že do nich narazíte - síce visia nad varnou plochou ale vďaka šikmej ploche máte viac voľného priestoru nad hrncami, ktorý ocenia najmä vyšší kuchári či kuchárky.

Prestaviteľné odsávač pár

Ako aj odsávacie tak aj recirkulačné odsávače pár majú svoje prednosti - kombináciou oboch dostanete perfektné riešenie. Myslíme tým odsávacie digestory, ktoré rozšírením (spravidla aktívnym uhlíkovým filtrom) bez problémov zmeníte na recirkulačné a naopak. Takto sa nevýhoda odsávacieho digestora v zime zmení na jeho výhodu: vzduch zohriaty radiátormi ostáva v byte.

3. Starostlivosť & servis odsávačov pár

Súčasti odsávača pár sa opotrebúvajú veľmi málo, nemali by ste však s výmenou a servisom čakať na poslednú chvíľu. Vonkajšie a vnútorné plochy odsávača pár by ste mali pravidelne čistiť nezávisle od stupňa použitia - pretože aj tu sa môžu usadzovať čiastočky mastnoty a špiny.

Filtre na mastnotu musia byť čistené alebo vymieňané v pravidelných intervaloch, inak začne klesať odsávací výkon digestora. Navyše tiež môže vzniknúť nebezpečenstvo, že sa mastný povlak na filtroch vznieti. Preto odporúčame dôkladné čistenie aspoň raz za mesiac.

V spotrebičoch, ktoré sú vybavené aktívnym uhlíkovým filtrom, by ste mali tiež v pravidelných intervaloch vymieňať filtre. Pretože ich hlavná úloha spočíva v zachytávaní pachových častíc, vydržia oveľa dlhšie a treba ich meniť oveľa zriedkavejšie ako filtre na mastnotu.

Čo sa týka osvetlenia, ponúkame vám 2 hlavné riešenia: halogénové alebo LED diódové osvetlenie. LED osvetlenie je pritom úspornejšie ako modely s halogénovým osvetlením, ale nákupná cena je vyššia.

Samozrejme v našom sortimente nájdete pre každý odsávač vhodné príslušenstvo: osvetlenie, vymeniteľné filtre a moduly na prestavbu na recirkuláciu.

Nahor