Digestory

Digestory

Digestor je dôležitou súčasťou každej kuchyne, odstraňuje pachy, dym a škodlivé častice vo vzduchu, ktorý dýchate pri varení. Pomocou výkonných ventilátorov je vzduch okolo varnej dosky nasávaný cez filtre alebo potrubie a vypúšťa sa von z miestnosti. Dym, teplo, vlhkosť, mikroskopické častice jedla a ďalšie nečistoty sú z kuchyne úplne odfiltrované, aby sa zabránilo kontaminácii vzduchu alebo potravín.

Aký typ digestoru si vybrať?

Nástenný digestor

Nástenný digestor sa v dnešných kuchyniach najčastejšie vyrába z kovu. Základňa je široká, aspoň na šírku varnej dosky. Často sa v hornej časti zužujú do užšieho stĺpika. Nástenný digestor má odkrytý ventilačný komín na stene a dym sa cez neho odvetráva von.

Podskrinkový a vstavaný digestor

Montuje sa na spodnú stranu skrinky nad sporák alebo varnú dosku, takže vôbec nenaruší dizajn kuchyne. Potrubie sa skryje za dvierka skrinky. Podskrinkové digestory používajú primárne vzduchové filtre na prečistenie vzduchu bez toho, aby ho odvetrávali vonku. Pokiaľ preferujete praktickosť podskrinkový digestor je ideálne riešenie. Pri výbere sa kladie dôraz najmä na správny rozmer, ktorý musí presne sedieť do priestoru, kde bude vstavaný digestor osadený. Vstavaný digestor má dobrý výkon.

Ostrovčekový digestor

Keď je varná doska uprostred kuchyne bez okolitých stien, nároky na prúdenie vzduchu u odsávačov pary sú mierne odlišné. Ostrovčekový digestor pokrýva väčšiu plochu nad varnou doskou alebo sporákom. Ostrovčekový digestor je odvedený do stropu, neinštaluje sa na stenu. Ideálny pre väčšie dizajnové kuchyne.

Komínový digestor

Komínový digestor je možné namontovať na stenu nad varnou doskou alebo sporákom a má dymovod, ktorý vedie po stene až ku stropu. Pokiaľ máte skrinky nad digestorom, budete ich musieť odstrániť, aby komínový digestor správne sedel a fungoval. Komínový digestor dodá každej kuchyni moderný dizajn.

Výsuvný digestor

Pre trendovejší vzhľad kuchyne prinášajú odsávače pár teleskopickú technológiu, ktorá umožňuje skrytie digestora, keď sa nepoužíva. Výsuvný digestor sa sťahuje za varnú dosku do spodnej skrinky. Stačí jedno stlačenie tlačidla a výsuvný digestor začne pracovať. Výsuvný digestor sa hodí do kuchyne s otvoreným konceptom alebo do malej domácnosti, ktorá potrebuje ušetriť na vizuálnom priestore.

Funkcie digestoru

Výkon ventilátora - veľkosť priestoru určuje, aký výkonný musí byť ventilátor digestora, aby zabránil silným zápachom z varenia

Hladina zvuku digestora - extrémne výkonné digestory môžu mať vysokú hlučnosť. Zvážte hluk digestora. Je udávaný v dB. Tichý chod je okolo 50dB.

Otáčky ventilátora - najčastejšie v 3 úrovniach. Nízka rýchlosť by mala stačiť pri používaní jedného horáku. Pokiaľ používate všetky, budete potrebovať najvyššiu rýchlosť.

Osvetlenie - možnosti osvetlenia nad sporákom sú dôležité. Môžu zahŕňať LED, žiarovky alebo halogénové žiarovky.

Časovač - táto funkcia automaticky vypne ventilátor.

Tepelné senzory - keď sa teplota v okolí varnej dosky zvýši, digestor sa zapne alebo prepne na vyšší stupeň pre rýchlejšie odvetranie vzduchu.

Výber digestoru podľa typu odvetrávania

Digestor s odvetrávacím systémom používa potrubie k odvedeniu vzduchu preč. Pokiaľ máte potrubný systém je najlepšie namontovať kuchynský digestor na vonkajšiu stenu. Tento spôsob je najefektívnejší.

Digestor bez odvetrávacieho systému má vzduch filtrovaný, čistený a následne smerovaný von. Tieto systémy potrebujú viac údržby s čistením a výmenou filtrov.

Nahor