3 ročná záruka 14 dní na vrátenie tovaru

Indukčné varné dosky

83 Počet produktov

Indukčné varné dosky

Už vás nebaví čakať dlhú dobu, za ktorú vám zovrie voda v hrnci? Indukčné varné dosky sú tým najlepším riešením. Súťaž o rýchlejšie zovretie 2 litrov vody medzi indukčnými varnými doskami a rýchlovarnými kanvicami jednoznačne prehrávajú kanvice. Benefitom indukčnej varnej dosky ako domáceho spotrebiča však nie je len rýchlosť ohrevu vody. Chcete sa dozvedieť viac o výhodách tohto kuchynského pomocníka? Radi vám poradíme, ako si správne vybrať.

Bezpečnosť nadovšetko!

V každodennom zhone, strese či rýchlom kolobehu života, ktorý prežívame, sa nám najčastejšie stáva, že na niektoré veci jednoducho zabudneme. Pri výbere indukčnej varnej dosky sa nemusíte obávať či ste po navarení všetko vypli.

Indukčné varné dosky sú vybavené technológiou, ktorá rozpozná či sa na nej nachádza hrniec, či panvica. Akonáhle z jej povrchu odstránite kuchynský riad, po niekoľkých minútach sa vypne sama. Ďalšou kladnou vlastnosťou je aj bezpečnostný zámok, ktorý ochráni vaše deti pred nežiaducim zapnutím indukčnej platne a zabráni prípadnému popáleniu.

Na akom princípe funguje indukčná varná doska?

Zahrievané je len dno nádoby (hrnca, panvice) – ako hlavný generátor tepla. Pod samotným povrchom platne, ktorý je sklokeramický, je umiestnená cievka. Teplo sa vyrába tak, že transformátor mení striedavý elektrický prúd z 50 Hz na približne 25 kHz, ktorý prechádza do cievky pod sklokeramickým povrchom.

Výhody indukčných varných dosiek

 • Nespotrebujete veľa energie – teplo sa vytvára priamo na spodku kuchynského riadu, tým pádom teplo neuniká.
 • Jednoduché čistenie – tým, že varná doska nemá vysokú teplotu, jedlo, ktoré vám na ňu spadne alebo tekutina, ktorá sa vám vyleje sa ľahko nespáli. Sklokeramický povrch utriete rýchlo a jednoducho.
 • Rýchlosť varenia – zmeny, ktoré vykonáte na ovládacom paneli sú ihneď viditeľné. Pri zvýšení či znížení tepla sa teplota povrchu zmení okamžite.
 • Jednoduché ovládanie – ovládací panel je veľmi intuitívny.
 • Dbá na bezpečnosť v domácnosti – vypnutie platne po odstránení nádoby, detská poistka.
 • Inteligentné funkcie – funkcia „Prestávka“ – na niekoľko sekúnd zastaví činnosť cievok, aby ste mohli bez problémov utrieť rozliate jedlo. Funkcia „Ovládanie varu“ – práca dosky maximálnym výkonom, kým voda zovrie a následné prepnutie do zvoleného režimu. „Časovač“ a mnoho ďalších.
 • Varenie vo veľmi veľkých hrncoch – v prípade celoplošnej dosky to nie je žiaden problém.

Nevýhody indukčných varných dosiek

 • Vyššia cena – oproti plynovým varným doskám či sklokeramickým varným doskám.
 • Je potrebná kúpa kuchynského riadu vhodného na indukčnú platňu – riad musí disponovať feromagnetickým dnom. Ako ho spoznať? Buď je označený popisom „induction“ alebo na jeho spodnej strane hľadajte symbol cievky.
 • Obmedzenia pri inštalácii – nie je povolené inštalovať panel nad iné domáce spotrebiče. Rovnako je nutné sa riadiť uvedenými hodnotami týkajúcich sa dodržania vzdialeností. Všetky informácie nájdete v pokynoch a používateľských príručkách.
 • Vplyv elektromagnetického žiarenia na človeka – avšak tento vplyv je ďaleko nižší ako používanie mikrovlnných rúr alebo mobilných telefónov.
 • Limitovaná doba zapnutia – vo všeobecnosti platí, že môže byť nepretržite zapnutá tri hodiny, po ktorých sa automaticky indukčná varná doska vypne. Pri dlhých vareniach je preto potrebné indukčnú varnú dosku zapnúť znova.

Ako si správne vybrať indukčnú dosku?

 • Zistite, akú veľkosť indukčnej dosky môžete v domácnosti mať – indukčná varná doska má určené konkrétne rozmery a nakoľko sa vkladá do kuchynskej linky, je potrebné zamyslieť sa, ktorý výrez na základe dosky je vhodný pre vašu domácnosť. Ak žijete v byte, kde máte malú kuchyňu, ideálnou voľbou budú indukčné dvojplatničky.

 • Dostatočný príkon indukčnej dosky – na to, aby ste navarili čo najrýchlejšie, dbajte na príkon. Optimálny príkon pre 4 a viac platničiek sa pohybuje cez 7000 W. Pri troch platničkách sa pohybuje v rozmedzí od 3500 W až do 6000 W. V prípade dvoch platničiek je to 2500 až 3500 W.

 • Ktorá farba vám vykúzli estetický pohľad na kuchyňu? – Vyberte si vhodnú farbu. Materiál vám nemusí robiť ťažkosti, pretože všetky indukčné dosky majú sklokeramický povrch.

 • Rámček alebo bez rámčeka? – môžete si vybrať z dvoch dizajnov. Pre minimalistický a elegantný dizajn v kuchyni uprednostnite bezrámčekovú varnú dosku. V prípade praktickosti siahnite po rámčekovej varnej doske – rozliate tekutiny nebudú putovať ďalej za rámček, tým pádom budete mať kuchynskú linku pekne čistú.

 • Zamerajte sa na jej funkcie – Pozrite sa na funkcie indukčných varných dosiek, ktoré budú najvhodnejšie pre váš komfort a bezpečnosť.

Ak vás zaujímajú aj iné kuchynské spotrebiče, v prípade, že si zariaďujete domácnosť, pozrite sa aj na naše ďalšie produkty, ako napríklad digestory, rúry na pečenie, mikrovlnné rúry či chladničky a mrazničky a vyskladajte si tak kuchyňu svojich snov.

Nahor