Chladničky

Chladničky a mrazničky

Pri výbere chladničky a mrazničky je potrebné zvážiť niekoľko faktorov, vrátane dizajnu, funkcii a ďalších vlastností. Zvážte spotrebu chladničky a mrazničky a ich hlučnosť. Vyberte si správny typ pre váš priestor. Aké parametre by mala chladnička a mraznička spĺňať?

Ako si vybrať chladničku?

Pri nákupe chladničky nemyslite len na vonkajšie rozmery chladničky. Dbajte na to, aby ste okolo nej nechali dostatok miesta na správne vetranie. Ak vaša chladnička nemá dostatok priestoru na odvetrávanie tepla, bude musieť viac pracovať a spotrebovať viac energie. Spravidla ponechajte aspoň 5 cm na bokoch a vzadu a 10 cm navrchu. Vôle odporúčané výrobcom nájdete v našich recenziách chladničiek.

Pred kúpou chladničky zvážte aj to, čo ešte budete musieť do chladničky zmestiť. Ak plánujete skladovať veľké taniere alebo fľaše vína, uistite sa, že chladnička, ktorú si vyberiete, má dostatok miesta, aby sa tam zmestili. Pre predstavu o skladovacej kapacite skontrolujte vnútorné rozmery chladničky:

 • zmerajte šírku, výšku, hĺbku priestoru, kde bude chladnička inštalovaná
 • zmerajte množstvo priestoru potrebného pre jednoduché otváranie dverí a šuplíkov
 • vzdialenosť chladničky od okolitých nábytkov

Pokiaľ uložíte chladničku alebo mrazničku natesno, utratíte z dlhodobého hľadiska na prevádzke. Chladnička s mrazničkou bude musieť viac pracovať, aby sa udržala v chlade. Pravidlo je 5cm na bokoch a vzadu 10cm.

Typy chladničiek

Kombinované chladničky

Kombinové chladničky sú chladničky, ktoré „kombinujú“ chladničku a mrazničku. Vo väčšine domácností nájdete práve tento typ chladničky vďaka jej praktičnosti. Ponúka totiž ideálny pomer medzi pohodlnosťou, funkčnosťou a cenou.

Jednou z výhod tohto typu chladničky je, že je to zvyčajne najlacnejšia možnosť na trhu. Ak hľadáte chladničku, ktorá je šetrná k rozpočtu, potom je to určite typ, ktorý treba zvážiť. Ďalšou výhodou tejto chladničky je jednoduchá obsluha. Už sa nebudete musieť trápiť s dvomi rôznymi jednotkami – s touto chladničkou je všetko na jednom mieste.

Pokiaľ ide o tento typ chladničky, existuje tiež široká škála možností. Či už hľadáte malú alebo veľkú chladničku, mali by ste byť schopní nájsť niečo, čo vyhovuje vašim potrebám.

Chladnička s mrazničkou je praktická pre priestor v kuchyni. Chladiaci a mraziaci priestor je od seba oddelený samostatnými dverami. Kombinovaná chladnička voľne stojaca je najbežnejším typom chladničky s najväčšími možnosťami funkcii pre váš priestor. Pre dizajnový vzhľad kuchyne je v ponuke vstavaná kombinovaná chladnička, tá sa inštaluje priamo do skrine.

Nakoniec, tento typ chladničky je ideálny pre väčšie zásoby potravín. Ak máte na skladovanie veľa potravín, táto chladnička vám poskytne dostatok priestoru pre celú rodinu.

Chladničky na nápoje

Chladničky na nápoje: Ak chcete mať istotu, že sú vaše nápoje správne vychladené, odporúčame použiť barovú chladničku. Tieto chladničky sú navrhnuté špeciálne na chladenie nápojov a udržia správnu teplotu nielen limonád, ale aj piva a vína.

Pri výbere barovej chladničky je dôležité zvážiť, koľko fliaš potrebujete uskladniť. Každý typ chladničky má inú kapacitu. Ak hľadáte chladničku, ktorá pojme veľký objem vína, piva alebo iných nápojov, budete si musieť vybrať takú s väčším objemom:

 • Objem chladničiek na nápoje sa zvyčajne pohybuje od 60 litrov do 250 litrov
 • Objem vinoték sa udáva väčšinou v počte fliaš. majú objem zvyčajne udávaný v počte fliaš a majú kapacitu až 200 kusov.

Minibary

Minibary: K ďalším typom chladničiek na nápoje patria minibary. Tieto chladničky sú špeciálne navrhnuté mini chladničky pre chladenie nápojov, používajú sa najmä v ubytovacích zariadeniach. Obvykle sú podpultové chladničky. Niektoré majú presklené dvere, pre lepší prehľad v mini bare.

Ako si vybrať mrazničku?

Pri výbere mrazničky je potrebné zvážiť niekoľko faktorov. Dôležitá je veľkosť mrazničky a tiež typ mrazničky (policová alebo pultová). Medzi ďalšie faktory, ktoré je potrebné zvážiť, patrí kapacita mrazničky a funkcie, ktoré ponúka. Koľko potravín budete skladovať v chladničke alebo mrazničke a koľko ľudí je vo vašej domácnosti - vyberte si veľkosť podľa litrov. Pre jedného člena rodiny sa ráta úžitkový objem pre chladenie 70l a pre mrazenie okolo 25l.

 • Pre 1-2 člennú rodinu sa hodí chladnička s mrazničkou s výškou 140-170cm
 • Pre 3-5 člennú rodinu je ideálne chladnička s mrazničkou s výškou od 180cm
 • Pre viacpočetné rodiny sa odporúča veľkokapacitná chladnička s mrazničkou amerického štýlu

Rýchly prístup k obľúbeným potravinám je dôležitý. V chladničke sú súčasťou posuvné police na vnútornej strane dvierok, nastaviteľné dverové priehradky, priehradka na mlieko a mliečne výrobky. Priehradka na mäso by mala mať teplotu nižšiu, ako zvyšok chladničky, v ideálnom prípade so samostatnou reguláciou teploty.

Niektoré štýly chladničiek majú špecializované úložné priestory, pre uloženie extra vysokých predmetov alebo tanierov.

Hľadajte funkcie, ktoré využijete

 • Dávkovače ľadu a vody.
 • Nastaviteľné nožičky na nastavenie vodorovnej polohy. Kolieska pre jednoduché premiestňovanie.
 • Nastaviteľná teplota.
 • Zóna rýchleho chladenia - v blízkosti výstupu studeného vzduchu. Užitočná pre rýchle chladenie nápojov.
 • Detská poistka - užitočné pre dávkovače vody, ľadu, ovládanie teploty a uzamykateľné priehradky.
 • Smart chladnička umožňuje prepojenie s vašim chytrým telefónom. Má pokročilé funkcie a umožňuje ovládanie na diaľku.

Na aké kľúčové parametre dbať?

Spotreba energie - Väčšia chladnička alebo mraznička spotrebuje viac energie, ako menšia. Čerstvé potraviny by mali byť uchovávané pri teplote 0 °C a 4 °C. Mrazené potraviny okolo -18 °C. Výber účinnej chladničky vám ušetrí peniaze. Trieda energetickej účinnosti vám napovie, aké budete mať náklady na prevádzku a vypočítate spotrebu energie v kilowatthodinách na rok.

Hluk - Chladničky a mrazničky obvykle fungujú pri normálnej prevádzke pri 35 dB. Niektoré chladničky môžu mať zvýšenú hlučnosť pri spustení kompresoru, automatickom odmrazovaní, spustení elektrického ventilátora alebo iných zmenách teploty.

Čistenie - Zvoľte hladké, jednoducho čistiteľné povrchy. Pozrite sa, či je možné jednoducho vybrať zásuvky a police, keď vyžadujú čistenie.

Nahor