Kuchynské roboty

Kuchynské roboty

Kuchynský robot je jedným z najobľúbenejších kuchynských pomocníkov a môže sa stať vašou pravou rukou pri pripravovaní rôznych pokrmov od koláčov, tort, chlebov, mletého mäsa či zeleninových šalátov. K základným funkciám kuchynských robotov patrí mixovanie, miešanie a šľahanie. Multifunkčné kuchynské robotyvďaka špeciálnym nadstavcom dokážu pomlieť mäso, nastrúhať zeleninu alebo odšťaviť ovocie, pripraviť smoothie či variť a dusiť jedlá.

Základná výbava kuchynských robotov

K príslušenstvu pre kuchynské spotrebiče patria: šľahacia (tzv. balónová) metla, metlička na sneh, miešacia metla na hustejšie cestá, hnetací hák a miešací hák na miesenie chleba a iných hutných ciest alebo nástavec na mletie mäsa. Na vykonávanie doplnkových funkcií ako: krájanie a strúhanie zeleniny, mletie mäsa, maku, kávy alebo korenia sú potrebné špeciálne doplnkové nadstavce. Pomocou kuchynského robota si dokážete pripraviť aj chutné smoothie.

Aké kuchynské roboty existujú?

Planetárne kuchynské roboty sú zamerané najmä na miesenie jemných krémov, hutného cesta a šľahanie bielkov. Ponúkajú široký výber nástavcov a môžu plniť aj funkciu food processoru. Pokiaľ si dokúpite špeciálne nástavce, z kuchynského robota sa jednoducho môže stať mixér, mlynček či odšťavovač.

Kuchynské roboty na strúhanie disponujú funkciou strúhania, krájania či kosenia. Tieto modely majú kotúčové aj bubienkové nástavce, vďaka ktorým dokážu nastrúhať najemno aj nahrubo rozličné druhy zeleniny alebo nasekať orechy. Niektoré kuchynské roboty na strúhanie obsahujú aj mlynček na mäso, mixér alebo špeciálny nadstavec na výrobu domácich cestovín.

Kuchynské roboty s mlynčekom na mäso vám umožnia pomlieť mäso rôznymi spôsobmi. Pokiaľ si doma vyrábate vlastné klobásy, jaternice či salámy, tieto zariadenia vám uľahčia celý proces. Pokiaľ často pripravujete hamburgery, biftey, fašírky alebo mäsové guličky, kuchynského robota s mlynčekom si určite zamilujete. Okrem spracovania mäsa dokážu tieto modely taktiež miešať, mixovať a odšťavovať potraviny.

Kuchynské roboty s mixérom sú ideálnym pomocníkom do kuchyne pre všetkých, ktorí sa chcú zdravo stravovať. Kuchynský robot s mixérom uľahčuje prípravu detských príkrmov a ovocných pyré. Pokiaľ si potrpíte na zdravom životnom štýle, tieto modely oceníte najmä pre ich schopnosť urobiť smoothie a koktaily. Kuchynské roboty s mixérom sú tiež nápomocné pri varení klasických omáčok a krémových polievok.

Ako si vybrať kuchynský robot?

 • Ako prvé si odpovedzte na otázku, na čo budete kuchynského robota využívať najčastejšie. Bude to pečenie, príprava ovocných štiav či mletia mäsa?
 • Zvážte, akú veľkosť kuchynského robota si môžete vzhľadom na rozmery vašej pracovnej plochy dovoliť.
 • Skontrolujte si, či je možné k vášmu modelu dokúpiť aj iné príslušenstvo, ktoré by ste časom mohli využívať.
 • Myslite na celkový štýl, v ktorom máte zariadenú kuchyňu. Moderné kuchynské roboty ponúkajú pestré prevedenie. Kuchynský robot sa tak môže stať pekným doplnkom vašej kuchyne.

Výhody kuchynských robotov

 • Používanie kuchynského robota vám ušetrí čas aj námahu.
 • Na trhu sú dostupné aj rôzne nadstavce pre ešte všestrannejšie využitie kuchynského robota.
 • Kuchynské roboty sú jednoduché na používanie.
 • S údržbou nebudete mať starosti, jednotlivé časti sa jednoducho čistia.
 • Výsledkom práce kuchynského robota je dokonale hladké a vyšľahané cesto.

Nevýhody kuchynských robotov

 • Kuchynský robot zaberá v závisloti od konkrétneho modelu priestor na kuchynskej linke.
 • V prípade, že kuchynský robot neobsahuje kryt, môže urobiť neporiadok v okolí zariadenia, napríklad striekať cesto.
 • Niektoré modely kuchynských robotov môžu byť hlučné.
 • Možnosť zakúpiť si všetky rozmanité nadstavce nemajú všetky kuchynské roboty, preto je potrebné ešte pred kúpou robota porozmýšľať nad tým, ktoré všetky funkcie by ste chceli využívať.

Čítaj viac

Test a príručka kuchynský robot

Nahor