3 ročná záruka 14 dní na vrátenie tovaru

Chladenie

181 Počet produktov

Chládok v interiéri – sprievodca výberom správneho chladenia do bytu či domu

Hoci je domov pre mnohých to najkrajšie miesto, kde sa vždy radi vraciame (napríklad po celom dni v práci), v lete nemusí byť príchod domov príjemný. Vlna tepla, ktorá sa nazbierala v interiéri počas celého slnečného dňa premení obývačku na horúcu púšť, ktorej – ak je vonku teplo – nepomôžu ani otvorené okná.

Spôsobov, ako premeniť rozpálený interiér na chladnú oázu je viacero. Rozdiely medzi ochladzovačmi, ventilátormi a klimatizáciami však nemusia byť vždy úplne jasné, rovnako ako ich správne využitie. Chcete si uľahčiť výber a rozhodovanie? Pripravili sme pre vás tohto jednoduchého sprievodcu.

Ochladzovanie a klimatizovanie – nie je to to isté

V boji proti horúčave sa používajú 2 hlavné spôsoby – ochladzovanie a klimatizovanie. Aj keď sa tieto dve slová bežne zamieňajú, každý znamená niečo iné. Ochladzovanie je postupné ochladzovanie vzduchu v miestnosti, alebo zníženie pocitovej teploty. Ochladzovače vzduchu používajú vodu alebo ľad, ktorým chladia vzduch prechádzajúci cez ne. Ventilátory zase rozhýbu stojatý vzduch v miestnosti, vďaka čomu máme pocit chladu aj keď sa teplota nemení.
Klimatizovanie je tvorba chladného vzduchu, ktorý sa mieša s horúcim vzduchom izby. Klimatizácie na to používajú systém kompresorov a chladív, vďaka čomu zo vzduchu „odčerpávajú teplo“, a púšťajú ho vonku.
Ochladzovanie je prirodzenejšie, a preto ho všeobecne znášame lepšie. Nemusíte sa pri ňom príliš báť prechladnutia alebo bolestí hlavy. Ale ak chcete dosiahnuť príjemných 18 °C v letných horúčavách, budete potrebovať poriadny výkon klimatizácie.

Chcem sa ochladiť – čo je na výber?

Ak ste sa rozhodli pre ochladzovanie, máte na výber medzi ventilátormi a ochladzovačmi vzduchu. Pozrime sa podrobnejšie na obe možnosti.

Ventilátory

Keď sa povie „ventilátor“, každý z nás si predstaví veľkú vrtuľu v kryte, ktorá sa krúti zo strany na stranu. Tento rokmi overený druh sa nazýva stojanový ventilátor, a je stále veľmi obľúbený. Jeho najväčšou výhodou je ľahké smerovanie prúdu vzduchu a priamy efekt – chladenie začnete cítiť skutočne okamžite. Pre väčšie miestnosti, alebo ak chcete ušetriť drahocenné miesto, môžete zvážiť aj stropný ventilátor. Vďaka svojej veľkosti a umiestneniu rozhýbe vzduch aj vo veľkých miestnostiach.

Okrem nich však dnes existujú už aj odstredivé a stĺpové (tiež nazývané vežové) ventilátory. Odstredivé ventilátory sú ako bežné ventilátory do bytu, ale majú jednu veľkú výhodu – vzduch nefúkajú priamo dopredu, ale pod 90° uhlom, vďaka čomu nevytvárajú silný prievan a miestnosť chladia rovnomernejšie.

Ak však hľadáte niečo do menšieho bytu, alebo nechcete aby vám zaberal miesto veľký ventilátor, môžete siahnuť po stĺpovom ventilátore. Tento druh má vrtuľu ukrytú vo vysokom valci, a tak ho môžete umiestniť takmer kdekoľvek. Zároveň je tichší a ponúka rovnaké ochladenie a výkon ako bežný stojanový ventilátor. Navyše sa vďaka svojmu modernému dizajnu hodí aj do otvorených, čistých interiérov.

Ochladzovače vzduchu

Na rozdiel od ventilátorov, prenosné ochladzovače vzduchu skutočne vzduch v miestnosti ochladia. Fungujú na jednoduchom princípe. Naplníte ich vodou alebo ešte lepšie – ľadom, a malá vrtuľa cez studenú vodu preháňa horúci vzduch. Ten sa zároveň zvlhčuje a ochladzuje, čím dokáže znížiť teplotu v miestnosti aj o niekoľko stupňov. Oproti klimatizácií sú chladiče vzduchu ekologickejšie a energeticky šetrnejšie, vyžadujú však pravidelné dopĺňanie vody. Taktiež pri nich nemusíte riešiť vyvádzanie teplého vzduchu hadicou. Stačí postaviť do miestnosti, naplniť a zapnúť.

Na eshope Klarstein.sknájdete samostatné chladiče vzduchu, rovnako ako kombinované modely, ktoré môžu fungovať ako odparovací ochladzovač, ale pri vysokých teplách zapnú vstavanú klimatizačnú jednotku a zvýšia chladiaci výkon.

Mnohé ochladzovače vzduchu Klarstein sú vybavené LED-displejom, diaľkovým ovládačom alebo časovačom. Aby bolo ich použitie v byte alebo kancelárii čo najpohodlnejšie, disponujú mnohé ochladzovače nastaviteľným režimom spánku s obzvlášť tichou prevádzkou. Niektoré modely majú zabudovaný aj filter, ktorý čistí vzduch v miestnosti od prachu, nečistôt a nepríjemných zápachov.

Nahor