Odvlhčovače vzduchu

Odvhlčovače vzduchu výrazne zlepšujú kvalitu bývania a života. Je dôležité udržiavať optimálnu vlhkosť vzduchu a odvlhčovače sú ideálnym riešením na reguláciu vlhkosti vzduchu a starajú sa tiež o optimálne prostredie v miestnosti a pokojné noci.

Typy odvlhčovačov vzduchu

Na trhu sú dostupné 2 druhy týchto zariadení: Kondenzačný odvlhčovač - ide o najbežnejší typ, ktorý kondenzuje (skvapalňuje) vlhkosť nasatého vzduchu. Iným typom je absorpčný odvlhčovač, ktorý na rozdiel od kondenzačného odvlhčovača, je vhodný aj do nízkych teplôt, nakoľko dokáže vzduch ohriať.

Ako vybrať odvlhčovač vzduchu?

Ak hľadáte odvlhčovač, ktorý vám pomôže kontrolovať vlhkosť vo vašej domácnosti, kancelárii alebo inom priestore, určite si vyberiete taký, ktorý bude vyhovovať vašim potrebám. Pri výbere je potrebné mať na pamäti niekoľko dôležitých faktorov.

 • Pred kúpou odvlhčovača vzduchu si premyslite, kde chcete zariadenie používať. Dôležitý je počet miestností a ich veľkosť, teplota, vlhkosť. Takisto treba brať do úvahy početnosť vašej domácnosti, pretože aj počet ľudí má vplyv na schopnosť odvlhčovača absorbovať vlhkosť.

 • Jednou z najdôležitejších vecí, ktoré je potrebné zvážiť pri výbere odvhlčovača vzduchu je výkon vzduchu. Meria sa v m3/h a mal by sa rovnať trojnásobku objemu miestnosti, v ktorej sa bude odvlhčovač nachádzať. Príliš vysoký výkon v malej miestnosti môže spôsobiť vysušenie miestnosti, kde vznikla následná potreba zvlhčovania vzduchu.

 • Ak kupujete odvlhčovač do nebytových priestorov, ako je pivnica alebo garáž, hlučnosť nemusí byť kľúčovým faktorom. Pre domácnosti však môže byť dôležitým faktorom práve hladina hluku. Moderné odvlhčovače sú vo všeobecnosti relatívne tiché, pričom väčšina modelov vydáva hluk na úrovni 35 až 50 dB, odborníci stanovili hranicu nízkeho hluku na 40 dB. Pokiaľ teda hľadáte odvlhčovač vzduchu do spálne či detskej izby, dbajte na nízku úroveň hluku.

 • Príkon odvlhčovača je dobrým ukazovateľom toho, koľko energie spotrebuje. Ďalším dôležitým ukazovateľom je energetická efektívnosť spotrebiča (pomer využitia odvlhčovača k množstvu spotrebovanej energie), ktorá sa často odráža v cene. Nízka obstarávacia cena preto nemusí byť vždy tou najlepšou ponukou, keďže takéto zariadenie môže mať nízku energetickú účinnosť a v konečnom dôsledku vás bude prevádzka stáť viac. Naopak, odvlhčovač s vyššou obstarávacou cenou môže mať lepšiu energetickú účinnosť a v konečnom dôsledku vám ušetrí peniaze.

Výhody odvhlčovačov vzduchu

 • Odvlhčovače regulujú vlhkosť vzduchu.
 • Odvlhčovače vzduchu zabezpečujú príjemné a zdravé prostredie vďaka čistejšiemu vzduchu pozbavenému vlhkosti.
 • Tieto zariadenia znižujú výskyt alergií a ťažkostí spojených s dýchaním.
 • moderné odvlhčovače vzduchu bývajú často vybavené aj filtrom, takže okrem toho, že vzduch zbavujú vlhkosti, majú funkciu aj čističky vzduchu.
 • Odvlhčovače sa postarajú aj o príjemný vzduch aj v málo vetraných priestoroch, ako sú víkendové chaty alebo chalupy.
 • Odvlhčovače vzduchu slúžia aj ako prevencia proti tvorbe plesní.

Ako zistiť, či potrebujete odvlhčovač vzduchu?

 • Ak si všimnete, že sa vám na oknách zráža vlhkosť - teda sklá sú zarosené, môže to byť dôsledok vysokej vlhkosti vzduchu v miestnosti.

 • Ak vám vlhkomer dlhodobo ukazuje vlhkosť, ktorá presahuje 65 %, mali by ste začať používať odvlhčovač vzduchu. V lete je primeraná vlhkosť v miestnosti 40 - 55 % a v zime je o niečo vyššia 45 - 60 %.

 • Sušíte prádlo v miestnosti? Potom je veľmi pravdepodobné, že potrebujete vzduch zbaviť nadmernej vlhkosti.

 • Ak prevádzkuje hotel alebo priestory, kde sa zdržiava veľa ľudí, je dobré myslieť na prevenciu vzniku plesní a mať pod kontrolou vlhkosť vzduchu.
Nahor