Varné dosky

Varné dosky

Varná doska patrí k základným spotrebičom domácnosti, bez ktorého by žiadna kuchyňa nemohla existovať. Výber varnej dosky by ste preto nemali podceniť. Hlavnou funkciou každej varnej dosky je produkovať teplo potrebné na varenie. No vďaka pokročilým technológiám dokážu varné dosky premeniť všedné varenie na zážitok.

Ako si vybrať varnú dosku?

Na trhu sú dostupné 3 typy varných dosiek: plynové, sklokeramické a indukčné varné dosky. Nižšie sme pre vás spísali ich základné charakteristiky, výhody a nevýhody.

Plynové varné dosky

Plynové varné dosky využívajú ako zdroj plyn. Tento typ varných dosiek je populárny najmä pre to, že sú cenovo dostupné a majú rýchly ohrev. Majú tiež dobrú kontrolu plameňa, čo je pri varení nevyhnutné. Plynové varné dosky využívajú trysky na pripojenie na propán-bután a zemný plyn. Propán-butánové modely sú vhodné do miest, kde nie je prípojka zemného plynu, napríklad aj na chatu. Plynové varné dosky však majú isté nevýhody. Môžu byť nebezpečné, ak dôjde k úniku plynu, a vyžadujú pravidelné čistenie, aby sa zabránilo usadzovaniu mastnoty a nečistôt. Tiež ich inštalácia môže byť náročnejšia v porovnaní s inými varnými doskami.

Sklokeramické varné dosky

Sklokeramická varná doska je voľbou číslo jeden pre moderné kuchyne. Tento typ varnej dosky má niekoľko špeciálnych funkcií, ktoré vám uľahčia varenie. Môžete si vybrať bezrámový variant, ktorý splýva s povrchom kuchynskej linky, alebo s nerezovým rámom, ktorý ochráni varnú dosku pred mechanickým poškodením. Iné vlastnosti keramických varných dosiek zahŕňajú: rýchly štart napájania, hladký povrch, ktorý sa ľahko čistí, dotykové ovládanie alebo časovač. Sklokeramické varné dosky sa jednoducho používajú aj udržiavajú.

Indukčné varné dosky

Indukčné dosky sú skvelou voľbou z ekonomického hľadiska, pretože majú nižšiu spotrebu energie v porovnaní s inými typmi varných dosiek. Tepelné straty pri varení sú iba 10%, takže ušetríte na účte za energiu. Zahrejú sa iba vtedy, keď je na ne položená varná nádoba, takže nedochádza k plytvaniu energiou. Vďaka moderným funkciám, ako je dotykové ovládanie a časovače, je používanie indukčných dosiek ešte pohodlnejšie. Jedinou nevýhodou je, že je nutné používať špeciálne riady s magnetickým dnom.

Pri výbere sklokeramickej varnej dosky by ste si mali všímať niekoľko vecí:

  • Detské poistky: Ak máte deti, určite oceníte varnú dosku, ktorá má detské poistky. Ide o dotykové ovládacie prvky, ktoré bránia deťom meniť nastavenia alebo zapínať varnú dosku.

  • Dual zone: Duálna zóna je tiež užitočná. Ide o dve varné zóny na väčšine sklokeramických platní, kde menšia zóna je vo vnútri väčšia.

  • Časovač: Časovač varnej dosky vám pomôže udržať všetko pod kontrolou.

  • Power Boost: Niektoré varné dosky majú špeciálnu funkciu - Power Boost, ktorá je ideálna na pečenie mäsa alebo vyprážanie.

  • Kompatibilita: Plynové a sklokeramické varné dosky sú kompatibilné s akoukoľvek panvicou, ale indukčné varné dosky sú kompatibilné iba s indukčnými panvicami.
Nahor