Domáce pivovary

Domáce pivovary

Domáce varenie piva je zábavné a obohacujúce hobby. So správnou súpravou na domáce varenie piva si môžete ľahko vyrobiť vlastné lahodné pivo priamo vo vlastnej kuchyni.

Varenie piva pomocou domáceho pivovaru je umenie a s trochou praxe môžete zdokonaliť svoje vlastné recepty a vytvoriť jedinečné pivá, ktoré sú ideálne na každú príležitosť.

Domáce pivovary sú ideálnym spôsob, ako začať s týmto fascinujúcim koníčkom. Potrebujete len niekoľko jednoduchých ingrediencií a základné vybavenie a môžete sa pustiť do varenia piva ako profesionál.

  • Vyberte si domáci pivovar a výčapné zariadenie, prostredníctvom ktorého si môžete navariť a následne podávať priateľom remeselné pivo priamo doma.
  • Následne je dôležité aj samotné uskladnenie už uvareného piva. Vo všeobecnosti platí, že pivo by nemalo byť v priamom kontakte so svetelnými lúčmi, pretože ultrafialové lúče negatívne vplývajú na chmeľové látky v pive a dokážu nepríjemne zmeniť chuť samotného piva.
  • Z tohto dôvodu je najlepšie skladovať uvarené pivá v chladničke, poprípade ak chcete pivo umiestniť do fliaš, môžete využiť aj domáce vinotéky, ktoré nezaberajú veľa priestoru.

Ako si správne vybrať domáci pivovar

Domáce pivovary patria k obľúbeným domácim spotrebičom, hlavne u mužov, ale svoje miesto v srdci si nájdu aj u žien. Aj keď sa môže zdať, že vybrať ten správny domáci pivovar je tažké, nie je to pravda. Pri prvotnom výbere sa treba pozerať na niekoľko základných parametrov ako:

  • Rozmery - Aké veľké je zariadenie.
  • Objem - Koľko surovín sa do zariadenia zmestí a koľko piva dokážete vyrobiť.
  • Materiál - Z akého materiálu je zariadenie vyrobené a či je pre varenie a kvasenie piva tento materiál vhodný.
  • Zabudované funkcie - Akými funkciami daný pivovar disponuje - Manuálne alebo automatické riadenie procesu rmutovania, nastavenie teploty, času a výkon alebo iné, ktoré sú pre vás nevyhnutné.
  • Miesto, kde domáci pivovar umiestnite - Rozmery domáceho pivovaru musia byť kompatibilné s vašim priestorom, tak aby ste dokázali s prístrojom bezproblémovo obsluhovať.
  • Cena - Treba prihliadať aj na pomer cena-kvalita.

Rozmery pivovaru

Najdôležitejším faktorom pri výbere domáceho pivovaru je jeho veľkosť. Musíte sa uistiť, že sa s ním ľahko manipuluje a má dostatok priestoru na množstvo piva, ktoré chcete variť.

Ďalším faktorom, ktorý treba zvážiť, je typ nádoby. Dva najbežnejšie typy sú sladovnícky kotol a kvasný kotol. Každá z nich má svoje výhody a nevýhody. Sladový kotol sa používa na varenie sladu, zatiaľ čo kvasný kotol sa používa na kvasenie a skladovanie piva. Niektoré domáce pivovary disponujú obidvoma týmito nádobami, na varenie aj na následne skladovanie už vykvaseného piva.

Keď ste sa rozhodli pre veľkosť a typ domáceho pivovaru, je čas vybrať miesto. Uistite sa, že sa nachádza na vhodnom mieste a že je tam dostatok miesta pre všetky zariadenia, dokážete s týmito zariadeniami aj manipulovať a ovládať ich.

Domáce pivovary z nehrdzavejúcej ocele

Všetky naše domáce pivovary sú vyrobené z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele. Výhodou nehrdzavejúcej ocele je, že sa nádoby na varenie, kvasenie alebo skladovanie piva ľahko umývajú. Pivo uvarené a uskladnené v demižóne zostáva vďaka konštrukcii z nehrdzavejúcej ocele najvyššej kvality bez akejkoľvek pachuti.

Výhody domáceho pivovaru oproti iným spôsobom varenia piva

Veľkou výhodou domáceho pivovaru je možnosť variť pivo priamo v kotle na slad bez použitia varnej dosky. Stačí zapojiť sladový kotol do zásuvky a zapnúť ho. Na domácom pivovare môžete nastaviť a udržiavať presnú teplotu a čas varenia. To je rozhodujúca výhoda oproti vareniu piva v obyčajnom hrnci na sporáku.

S domácim pivovarom je varenie piva jednoduchšie a je malá pravdepodobnosť, že sa pivo pokazí. Ďalšou veľkou výhodou používania domáceho pivovaru je, že máte úplnú kontrolu nad tým, čo sa do vášho piva dostane. Pri komerčnom varení sa do piva často pridáva množstvo konzervačných látok a chemikálií. Kvalitne uvarené pivo potom môžete vytiahnuť pri grilovaní na záhrade, pričom dobre vychladené pivo je ideálnym nápojom k mäsu zo záhradného grilu.

Nahor