3 ročná záruka 14 dní na vrátenie tovaru
Ako si vybrať sušičku ovocia?

Ako si vybrať sušičku ovocia?

01. Aké potraviny a v akom množstve chcete sušiť?

Porozmýšľajte, koľko a čoho plánujete sušiť. Či už ste vášnivý hubár, bylinkár alebo pestovateľm zamyslite sa nad objemom sušených potravín. Lepšie tak odhadnete potrebnú veľkostnú kapacitu sušičky.

02. Veľkosť sušičky

Sušičky sa predávajú v rôznych veľkostiach. Z pohľadu samotného sušenia sú rozhodujúce dva faktory:
• Počet plátov • Celková plocha sušenia

Z praktického pohľadu však môže rozhodovať aj veľkosť sušičky samotnej. Tie väčšie zaberú v kuchyni či inej miestnosti kus miesta. Niekomu by na chatu vyhovovala väčšia, zatiaľ čo doma v menšom priestore a s menšou frekvenciou sušenia postačí aj menšia sušička. Do komerčných prevádzok ponúkame profesionálnu sušičku s kapacitou jedného sušenia až 85 kilogramov ovocia.

Produkt Počet plátov Plocha sušenia Hmotnosť Rozmer
Master Jerky 24 24 ks 107 400 cm2 160 kg 70 x 140 x 88 cm
Fruit Jerky Pro 10 10 ks 14 400 cm2 14,1 kg 43,5 x 40,5 x 51,5 cm
Fruitcube 10 ks 9 250 cm2 4,2 kg 26 x 40 x 38 cm
Bananarama 6 ks 7 482 cm2 3,4 kg 29,5 x 29 x 43,5 cm
Fruitower D 5 ks 3 530 cm2 2,8 kg 30 x 30 cm (ØxV)

03. Regulácia teploty

Rôzne potraviny vyžadujú rôznu teplotu pre ideálny proces sušenia. Na najnižších teplotách sa sušia bylinky a hríby, na vyšších ovocie a zelenina a na najvyššej mäso a ryby. Možnosť regulácie teploty majú už aj najlacnejšie sušičky.

Potraviny Teplota sušenia
Bylinky a hríby 35-40 °C
Koreniny 40-45 °C
Ovocie a zelenina 50-55 °C
Mäso a ryby 70 °C

04. Tvar sušičky

Sušičky sa vyrábajú v dvoch tvaroch: s kruhovým a s hranatým podstavcom. Pri kruhových sušičkách zväčša platí, že ak chcete vybrať najspodnejší plát, musíte zdvihnúť všetky pláty nad ním. Pri sušení viacerých rôznych potravín s rozdielnou dĺžkou sušenia naraz to môže byť zbytočne pracné. Sušičky s hranatým pôdorysom mávajú zasúvacie pláty, ktoré fungujú ako šuflíky. S jednotlivými plátmi tak môžete ľahšie manipulovať aj v priebehu sušiaceho procesu. Aj na niektorých hranatých sušičkách sa pláty ukladajú na seba, ako pri kruhových.

05. Výkon

Pri spotrebičoch býva kľúčovým faktorom ich výkonnosť. Inak tomu nie je ani pri sušičkách, aj keď pri ich sezónnom využívaní nemusí ísť o najkľúčovejší faktor pri výbere. Sušičky značky Klarstein majú výkon od 250 W do 1000 W. Na sušenie byliniek pohodlne stačí aj výkon 250 W a výkon 500 W už stačí na takmer všetky ostatné potraviny.

O vysokú spotrebu elektriny pri sušení sa báť nemusíte. Štandardná spotreba sušičky sa pohybuje okolo 0,1 až 0,5 kWh na vysušenie jednej várky potravín.

Potraviny Ideálny výkon
Bylinky, koreniny 250 W
Ovocie, zelenina a hríby 500 W
Mäso a ryby 650 W a viac

06. Sušiace pláty

Ak plánujete sušiť rôzne druhy potravín s rozdielnou veľkosťou naraz, určite pre vás budú prínosné pláty s rôznou hustotou sita. Niektoré sušičky potravín nemajú všetky pláty identické. Napríklad profesionálna sušička Fruit Jerky Pro 10 ponúka päť plátov s riedko pleteným sitom (s veľkosťou otvorov 2,2 x 2,2 cm pre veľké kúsky potravín) a zostávajúcich päť plátov má menšie otvory (0,7 x 0,7 cm pre jemné a drobné ovocie či hríby). Bonusom je možnosť zakúpenia náhradného plátu, v prípade, že prišlo k znehodnoteniu pôvodného.

07. Materiál sušiacich plátov

Sušiace pláty sa vyrábajú z plastu alebo nereze. Plastové pláty sú ľahšie, ale stále existujú zákazníci, ktorí majú strach z plastového materiálu v kombinácii s tepelnou úpravou. Plasty v sušičkách však bývajú vyrobené z nezávadného BPA free plastu. Navyše pri sušení potravín neprichádza k nebezpečne vysokým teplotám. Nerezové pláty sú zo zdravotne nezávadného a pre kuchyne ideálneho materiálu. Dobre sa s nimi manipuluje, no zväčša sú sušičky s týmito plátmi drahšie.

08. Sušičky s časovačom

Časovač je pri sušičkách potravín veľkým pomocníkom. Prináša možnosť nastavenia časového limitu, po ktorom sa spotrebič jednoducho vypne. Umožňuje tak potraviny sušiť aj cez noc. To je pri niektorých potravinách veľkou výhodou, pretože ich sušenie je časovo náročné. Napríklad mäso trvá vysušiť aj viac ako 10 hodín. Túto praktickú funkciu majú sušičky Klarstein aj v nižšej cenovej kategórii, ktoré kúpite už do 50 €.

09. Hľučnosť

Sušičky neprispievajú k zvýšeniu hlučnosti v domácnosti. Avšak ide o spotrebiče, ktoré sa púšťajú na niekoľko hodín a často vďaka funkcii časovača aj v noci. A to je rozhodne čas, kedy chcete mať doma pokoj. Priemerne však sušičky nedosahujú hlučnosť vyššiu ako 20 dB, čo sa rovná hlučnosti zvukov v prírode pri bezvetrí.

10. Cena

Nie vždy platí, že všetko drahšie je automaticky aj lepšie. Zamyslite sa, ako často chcete ovocie, zeleninu či huby sušiť. Pokiaľ ide o príležitostnú záležitosť a v menšom objeme, nemá význam investovať do veľkého a drahého produktu. Ak ste hubár, farmár či vyznávač zdravého životného štýlu a sušíte potraviny často, investícia do kvalitného stroja je na mieste.

Chcete poradiť pri výbere? Pozrite si skvelý článok, v ktorom nájdete nie len tipy ako si vybrať sušičku ovocia, ale tiež porovnanie výhod a nevýhod.

Nahor