Poradíme vám, ako si vybrať štýlovú vínotéku

Či už ste milovníkom kvalitného vína, alebo si pripijete len príležitostne, vínotéka nie je iba o dokonale vychladenom víne, ale aj o funkčnom dizajne. Návšteva vás už len tak neprekvapí, pretože vychladenú fľašu dobrého vína budete mať vždy po ruke. A uvidíte, že s štýlový doplnok kuchyne či obývačky si hostia ihneď všimnú. Neviete si rady, ktorá vínotéka je pre vás tá pravá? Radi vám poradíme.

1. Koľko fliaš skladujete?

Zamyslite sa, koľko fliaš vína doma zvyčajne máte. Tie by sa vám určite hodili vychladené na správnu teplotu. Ak ste príležitostní vinári, bohate vám postačí aj menšia vínotéka s kapacitou do 8 až 16 fliaš. Ak máte doma obdivuhodnú zbierku vín, prípadne hľadáte väčšiu vínotéku do prevádzky či reštaurácie, v ponuke máme aj modely vyššej triedy s kapacitou až 100 a viac fliaš.

2. Pijete biele, červené či šumivé?

Či ste milovníkom červeného vína, alebo poriadne vychladeného šampanského, dôležitejšie je uvedomiť si, či skladujete len jeden druh vína, alebo viacero. Ak obľubujete jeden druh, výbornou voľbou pre vás bude jednozónová vínotéka. Ak chladíte biele, červené aj šumivé, potrebovať budete viaczónovú vínotéku. Tá má rôzne teplotné zóny, oddelené priečinkami. Pre každú zónu viete požadovanú teplotu nastaviť samostatne. Tým si zabezpečíte dokonalý zážitok, pretože víno budete popíjať vždy v jeho najvyššej kvalite.

3. Akú majú vínotéky spotrebu energie?

Myslite na to, že vínotéka je spotrebič s celodennou prevádzkou. Preto pri výbere venujte pozornosť aj energetickej triede, rovnako ako napríklad pri výbere chladničky. Podľa zákona má každý spotrebič na energetickom štítku zaradenie do energetickej triedy. Tie najšpičkovejšie a teda najúspornejšie spotrebiče majú označenie A (alebo A+, A++) a naopak energeticky najnáročnejšie nesú označenie G.

Čo to znamená pri vínotékach? Tie s termočlánkom sa pohybujú v nižších cenových skupinách, ale v porovnaní s vínotékami s kompresorom majú až dvojnásobne vyššiu spotrebu elektrickej energie. Bonusom vínoték s termočlánkom je na druhej strane nulová hlučnosť a taktiež nulové vibrácie. Kompresorová vínotéka vyžaduje vyššiu vstupnú investíciu, ale tá sa vám čoskoro vráti v podobe energetických úspor. Ako bonus, kompresorové vinotéky majú oveľa vyšší výkon a tiež účinnosť chladenia.

 

4. Umiestnenie vínotéky

Je jedno, či sa rozhodnete pre vstavanú, alebo voľne stojacu vínotéku, dobre si premyslite jej umiestnenie. Na vínotéku by nemali dopadať priame slnečné lúče. Tie by znehodnotili aj samotné víno, ale taktiež zvýšili energetickú spotrebu vínotéky. Zadná časť vínotéky potrebuje dostatočný priestor na odvádzanie tepla, aby neprichádzalo k prehriatiu spotrebiča. Taktiež myslite na to, že vínotéka má otváracie dvierka a budete sa k nej musieť nejako aj dostať a s vínom manipulovať.

5. Materiály a ich dizajnová funkcia

Najpoužívanejšie materiály pri vínotékach sú sklo, nerezová oceľ a drevo. Vyzerajú dizajnovo a sú praktické. Finančne dostupnejšou alternatívou sú chromové drôtené police. Drevené police zas napomáhajú pri udržiavaní optimálnej vlhkosti vo vínotéke. Sklo na dvierkach nájdete v matnej, priehľadnej, prípadne tónovanej variante. Záleží len na vašom cite pre dizajn.

Nahor