Buďme viac zodpovední, buďme viac EKO

Aj pomocou Klarstein môžete ochrániť životné prostredie

Klimatická kríza, takmer nekontrolovateľná produkcia CO2, plastov a odpadu vôbec, nadmerný výrub lesov... K našej planéte sa správame nezodpovedne a ona si začína vyberať svoju daň. Napríklad zmenou klímy v podobe extrémnych výkyvov teplôt.

Dobrou správou je, že aj malé zmeny na úrovni jednotlivca, môžu nepriaznivý vývoj zmeniť. Prekvapivo stačia pomerne malé krôčiky, viac zodpovednosti pri výbere toho, čo nakupujete a občas, aspoň trochu, prekonať svoje pohodlie. Začnime preto nový rok viac pri Z(z)emi.

Slovníček ekologicky zodpovedných

Zorientovať sa v zodpovednom prístupe k životnému prostrediu nie je problém, ak poznáte základné pojmy. Pripravili sme pre vás krátky slovníček, vďaka ktorému bude všetko hneď jasnejšie.

Recyklácia

Opätovné použitie už použitých predmetov a materiálov

Fair-trade

Obchod, ktorý nakupuje od výrobcov za férové ceny, čím výrobcov podporuje a prispieva ta k udržateľnému rozvoju.

Upcyklácia

Upcyklujeme, ak pre nás už staré a nepotrebné predmety opravíme/vylepšíme a niekto iných ich ďalej používa.

Vermikompostovanie

Kompostovanie pomocou dážďoviek, ktoré dokážu stráviť biologický odpad a vylučujú látky bohaté na živiny.

Zero Waste

Filozofia nás nabáda k minimalizovaniu tvorby odpadu. Pozor, jej cieľom nie je nevytvárať vôbec žiaden odpad, ale vedome sa správať tak, aby sme ho vyprodukovali minimum. Napríklad, aby sme nekupovali ovocie a zeleninu v plastových obaloch.

GMO Free

GMO sú geneticky modifikované plody. Účelom genetickej úpravy je dosiahnuť rýchlejší rast alebo vyššiu úrodu. Objavujú sa názory, že takéto potraviny sú zdraviu škodlivé a enormne zaťažujú planétu.

Buďte EKO aj v práci

Prirodzene sa zodpovedne k životnému prostrediu správame tam, kde trávime najviac času. Pre mnohých je týmto miestom kancelária. Ak sa zamyslíte, čo by ste na vašom pracovisku mohli zlepšiť, aby ste boli viac EKO, prídete na naozaj veľa drobností.

Čo najjednoduchšie môžete spraviť preto, aby bola vaša kancelária eko-friendly?

  • Obmedzte tlačenie dokumentov na nevyhnutné minimum

    Vytvoriť elektronický archív už nie je problém, naviac vám tento spôsob archivácie ušetrí kopec miesta.

  • Vymeňte klasický blok za aplikáciu na poznámky

    Okrem toho, že budete zodpovednejší k životnému prostrediu, budete mať poznámky vždy pri sebe, pretože sa aplikácie automaticky aktualizujú na všetkých zariadeniach, na ktoré ich nainštalujete.

  • Používajte v kuchynke vlastný riad

    Ušetríte tak v eľké množstvo plastu, v ktorom je jedlo bežne zabalené. Ak vlastný riad nemáte, odpad aspoň poctivo separujte. A separovať sa oplatí aj zvyšky z ovocného baru, veľmi obľúbeného zamestnaneckého benefitu. Tento odpad môže zužitkovať váš kolega, nadšený záhradkár.

  • Vymeňte v kancelárii kávovar za klasický pákový či ten s mlynčekom

    Kapsulové kávovary majú na svedomí obrovské množstvo úplne zbytočného plastového odpadu. Naviac, čerstvo zomletá káva je chutnejšia. Budete tiež zodpovednejší k životnému prostrediu.

Viete, čo kam patrí?

Separovať nestačí. Dôležité je, aby ste separovali správne. I keď sa môže zdať, že je to jednoduché, sem tam sa pomoc hodí každému. Máme pre vás malý návod, čo do ktorého odpadkového koša patrí a čo, naopak, nepatrí.

PLAST

tégliky od jogurtov

obaly z kozmetiky, čistiacich prostriedkov, cestovín, strukovín, sladkostí, syrov,...

polystyrén

plastové a mikroténové vrecká

PET fľaše

baliace fólie

nadmerne znečistené obaly

obaly z nebezpečných látok (od motorových olejov, farieb, lakov, tekutých lepeniek atď.)

podlahové krytiny

novodurové rúrky

plastový nábytok a iný veľký plastový odpad sa odovzdáva v zbernom dvore

SKLO

nezálohované fľaše od nápojov

sklenené poháre vrátane tých od majonézy alebo horčice

sklenené črepy

tabuľové sklo z dverí aj okien

keramika

zrkadlá

drôtené, pokované alebo pozlátené sklo

autosklo

displeje

porcelán

PAPIER

krabice – kartón

časopisy, noviny

papierové obaly a tašky

mastný, mokrý a inak znečistený papier

kancelársky papier bez kovových spiniek

papierové obálky bez plastovej fólie

skartovaný papier

knihy bez trvrdej väzby

papierové obaly od potravín

dechtový alebo asfaltovaný papier

hygienické vreckovky

hygienické vložky či plienky

chirurgické papierové rúška

papierové kuchynské utierky

celofán

alobal

tvrdé väzby kníh

TIP: Kontajnery určené na separovanie odpadu môžu mať viacero farieb. Napríklad čierny kontajner je určený na komunálny odpad, biely na číre sklo, hnedé sú určené zasa na biologicky rozložiteľný odpad.

Klarstein eko vychytávky?

So zodpovedným prístupom k životnému prostrediu vám pomôžu aj naši Klarstein pomocníci.

Dajte krabiciam nový život!

Krabice z darčekov nemusia nutne skončiť v koši, samozrejme, v tom na papier. S trochou kreativity ich viete znovu použiť. Často stačia nožnice, lepidlo, trochu farby, či okrasný papier a zrazu máte doma nový:

Pelech pre vašich domácich miláčikov

Nové nádoby na separovaný odpad

Úložný priestor na drobné a stredné veci

Zakladač na papiere

Šperkovnicu

TIP: Vedeli ste, že plocha potrebná na vypestovanie objemu vyhodeného jedla je väčšia ako rozloha Číny? Nehovoriac o následnom odlesňovaní či podobne násilnej forme zásahu do prírody.

Čím menej plastov, tým lepšie

Ročne sa v Európe vyrobí 58 miliónov ton plastov. Až 40 % z toho sú obaly. Možno by to nebol až taký problém, keby sme tieto plasty dokázali recyklovať alebo sa ich ekologicky zbaviť. Opak je pravdou, čoho smutným dôkazom je aj igelitová taška na dne Mariánskej priekopy.

Ak my, koncoví zákazníci, prestaneme používať plasty, ich produkcia v Európe by mohla klesnúť o neuveriteľných 40 %. Ideme do toho? Poďme! Ako na to?

  • Nekupujme ovocie, zeleninu a bylinky v plastových obaloch.

  • Jedlo si varme doma a do práce si nosme jedlo v krabičkách, ktoré môžeme opakovane použiť. Bambusový EKO riad je ešte efektívnejší.

  • Prestaňme používať plastové slamky, vyskúšajme kovové či sklenené náhrady.

  • Do potravín si nosme vlastné plátené tašky alebo skladacie debničky, ak ideme na veľký nákup.

  • Nápoje nakupujme v sklenených fľašiach, ak to nie je nevyhnutné nepime minerálky, ale vodu z vodovodu.

  • Na párty nepoužívajme jednorazový plastový riad.

Deti sú budúcnosť, naučte ich triediť odpad

Čo si v mladosti osvojíte, to vám zostane už na zvyšok života. Preto, ak vám na životnom prostredí naozaj záleží a mate deti, „zaučte“ ich do ekologického spôsobu života čo najskôr. Začať môžete napríklad recyklovaním, ktoré sa dá deťom vysvetliť aj hravou formou.

Vlastné koše na separovaný odpad

Ak chcete deti do čokoľvek zapojiť a motivovať ich, musíte ich zabaviť. Vytvoriť si vlastné nádoby na separovaný odpad, napríklad z krabíc, v ktorých boli zabalené kuchynské spotrebiče. Krabice spolu s deťmi pomaľujte tak, aby si ľahko zapamätali, čo kam patrí.

Rozprávajte sa o tom, čo robíte

Rozprávať sa s deťmi o tom, čo robíte a prečo to robíte, je najlepší spôsob, ako ich niečo naučiť. Preto, ak pôjdete čokoľvek vyhadzovať, robte to so svojimi ratolesťami a rozprávajte im o tom. Napríklad: Tieto šupky z jabĺčok patria do biologického odpadu. Vieš, ktorý kontajner to je? Vyhodíš ich?

Edukatívny online obsah

Pre deti je dnes prístup do online sveta absolútne samozrejmý a je na rodičoch, aby svojim ratolestiam vybrali vhodný obsah. Napríklad o recyklácii. Na túto tému na YouTube nájdete veľa rozprávok, ktorých cieľom je deti vzdelať. Aby ste deti aktívne do vzdelávania zapojili, pohľadajte hry, ktoré v recyklovaní edukujú.

Pred vyhodením smeti skontrolujte

Než pôjdete odpad vyhodiť, spoločne s deťmi skontrolujte, či je všetko v správne roztriedené. Rozprávajte sa s deťmi o tom, čo a kam patrí a vysvetlite im prečo. Ak sa dá niečo z odpadu použiť znovu, spoločne vymyslite ako, a spravte to. Napríklad, aj na staré noviny sa dá kresliť.

Znížte spotrebu energie na minimum

Príjemne teplo počas zimy alebo naopak chládok v letných mesiacoch je skutočný komfort. No v mnohých prípadoch je to komfort, za ktorý platíme vysokú ekologickú daň. Aj to je dôvod, prečo sa dnes už takmer nepredávajú plynové kotle či sa masívne prestáva kúriť uhlím.

Ako rozumné riešenie sa javí použiť elektrické kúrenie. To je dostatočne výkonné, na inštaláciu nie je až tak náročné a môžete ho veľmi ľahko a presne ovládať. K dispozícii tiež máte prenosné elektrické vykurovacie riešenia, ktoré zvládnu vykúriť celú miestnosť. To oceníte, napríklad, v rodinných domoch, kedy potrebujete mať príjemnú atmosféru len v obývačke, zatiaľ čo v spálni bude chlad, ktorý mnohí preferujú na spánok.

Ešte ekologickejšie kúriť alebo chladiť budete pomocou smart vykurovačov. Tie môžete ovládať pomocou aplikácie na diaľku, nastaviť presný čas, kedy sa má kúrenie spustiť, tiež ho viete vypnúť, ak ste tak neurobili pri odchode z domu. Na diaľku tiež viete nastaviť temperovanie, ktoré výrazne znižuje spotrebu energie.

Nahor